Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "Зелена Странджа" алармира:

Вълчанов мост се руши, има нужда от спешна консервация

Историческата забележителност може да стане атрактивен туристически обект

| обновено на 25.03.21 в 09:18
5
Вълчанов мост
Снимка: Владимир Димитров, личен архив


Сдружение „Зелена Странджа“ алармира, че Вълчанов мост над река Резовска се руши. Историческата забележителност която е  построена за да свързва хората, сега ги разделя защото е на границата между България и Турция. От организацията с нестопанска цел виждат в моста възможност за развитие на културен туризъм, но за целта са необходими мерки за неговото съхраняване.

Името на моста идва от намиралият се на това място по-стар, дървен мост, построен с дарение от прочутия български хайдутин Вълчан войвода. По късно в началото на 20 век съоръжението е изградено от камък, с три големи свода, под ръководството на италиански инженер, Тогава тук е нямало граница и пътят е бил често използван. Държавната граница между България и Турция е факт от 1913 г. За унищожаването на двата свода на моста има две версии. Според първата, той е разрушен по време на Втората световна война. Според другата, мостът бил частично взривен малко след 1947 г., когато попаднал зад граничния кльон, с цел да възпрепятства нелегалното преминаване на реката.

Състоянието на останалата част от моста се влошава през годините Единственият останал здрав до днес свод видимо се разпада и може да рухне, разказа Владимир Димитрова от "Зелена Странджа":

"Често организираме походи до това място в планината и всеки път виждаме, че мостът все повече се руши. И на снимките, които правим това е видно. Облицовката, камъните от единствено запазения свод падат, самата конструкция се руши и в един момент  ще рухне."

Според сдружение „Зелена Странджа“ въпреки, че отдавна не се ползва по предназначение, легендарният мост все още е жив символ на единството и разбирателството между хората в Странджа. И доказателство за това е срещата преди 5 години на природолюбители и туристи от България и Турция от двете страни на границата, като на мястото са се събрали близо 300 души.

"Имаше изразени намерения и от двете страни, че може мостът да се възстанови и да стане интересно място за посещения. но нещата за сега остават само на думи. Мостът е легендарен и няма такова място в района около Бургас, което вече повече от 200 години да е преплетено с историята на Странджа. Той е символ на разбирателството и дружбата и има нужда да бъде запазен и разработен като интересен туристически обект"

Ще бъде ли спасена историческата забележителност и може ли Вълчанов мост отново да е символ на духовната връзка между хората в региона? Въпросът се нуждае от спешен отговор, защото съоръжението е пред разруха!

повече може да чуете в звуковия файл:

видео от срещата на 27.03.2016 г. от двете страни на моста:

Среща на двата бряга




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години от пресичането на Атлантика от Дончо и Юлия Папазови с лодка

Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил. Историята на мореплавателите тръгва преди..

публикувано на 11.07.24 в 13:47

Пощенска кутия за приказки започва лятото си турне от Царево

"Пощенска кутия за приказки" отбелязва своята 14- та годишнина с лятно турне. Комедийният формат ще премине през летните театри на Царево, Созопол, Бургас, Варна и Пловдив. Събитието за ценителите е в Царево на 13 юли. "Събираме се хора, които се тук и ни е приятно да се срещнем на сцената. С мен ще бъдат Красимира Хаджииванова, която познавате..

публикувано на 10.07.24 в 13:53

платена публикация
Как можем да подобрим съня си чрез магнезий и ашваганда

В днешния забързан свят, качественият сън е от съществено значение за поддържане на доброто здраве и благосъстояние. За съжаление, много хора изпитват проблеми със съня поради стрес, напрежение и други фактори. Две природни съставки, които могат значително да подобрят съня ви, са магнезий и ашваганда . Ето как тези добавки могат да ви помогнат да..

публикувано на 10.07.24 в 12:55

Започнаха археологическите проучвания на Акве калиде

Начало на новия археологически сезон, бе дадено в най-прочутите антични и средновековни бани по българските земи – Акве калиде. Те се намират в бургаския квартал „Ветрен”. Проучванията са финансирани и тази година от Община Бургас през Регионалния исторически музей в града. През следващите месеци усилията на научните ръководители доц. д.н.а. Димчо..

публикувано на 10.07.24 в 11:31

Черна чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 09.07.24 в 13:20

Тибетски монаси изработиха мандала за мира и спокойствието на България

Близки до Далай Лама тибетски монаси изработиха пясъчна мандала за мира и спокойствието на България. Делегацията пристигна в Бургас от индийския град Дарамшала по покана на Фондация “Калпатару”. За няколко дни жителите и гостите на морския град имаха възможност да се докоснат до древни практики, свързани с духовността и изкуството на Изтока...

публикувано на 09.07.24 в 13:08

Приключиха подводните проучвания в залива Ченгене скеле до Бургас

През месец юни са проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле. Те бяха организирани от Регионален исторически музей – Бургас със средства на Общината. Проучванията са извършени от екип на Националния исторически музей под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Изследвани са 5 зони, разположени на различни..

публикувано на 09.07.24 в 11:07