Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнографският документален филм „Сънувам старци” спечели международна награда

„Старци” от Сушица
Снимка: ИЕФЕМ - БАН
Документалният филм „Сънувам cтарци” спечели наградата на публиката /AUDIENCE FILM PRIZE 2011/ на ХІІ Международен етнографски филмов фестивал в Лондон. Фестивалът се организира на две години от Кралския антропологичен институт /RAI - The Royal Anthropological Institute/ и е един от най-известните специализирани кинофестивали в света. Филмът е осъществен съвместно с Националния етнографски музей при БАН по проект „Открит музей”, финансиран от Национален фонд „Научни изследвания” към Министерството на образованието, младежта и науката. Режисьор и сценарист е Адела Пеева, консултант – Иглика Мишкова, уредник в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, оператор – Емил Пенев.

© Снимка: ИЕФЕМ - БАН

„Сънувам старци” представя по необикновен начин една древна кукерска традиция в малкото село Сушица /днес квартал на град Карлово/, която е съхранена до наши дни. Кукерските игри се срещат главно в Тракия, а старчовските в селища на Средногорието, които обхващат Стремската долина, част от Подбалканското поле и някои планински и полупланински райони.

А какво се крие в спецификата на представените „старци” от Сушица? Това е единственото селище в страната, където кукерите биват два типа – „белогаши” /„белогащи”/ и старците „баджаци”, облечени с надиплен сукман и кози кожи на краката. Те показват символиката на доброто и злото в живота, характеризиращи се с неповторимо съзвучие между ритмите от хлопки и звънци, изящен танц, карнавални костюми и строен композиционен рисунък. Наред със „старците” в карнавала се представят и различни типизирани герои с образи от зооморфен характер.

Целият драматизъм от минало и настояще е показан в документалния филм

© Снимка: ИЕФЕМ - БАН

„Сънувам старци” чрез архивни кадри от Етнографския музей при БАН /1942 г./, които за първи път бяха извадени от филмовата лента пред жителите на Сушица, а паралелът със съвремието непринудено изпъква с главните герои – 76-годишният бай Иван, Дечо Дечев на 68 години и „старците” от кукерския състав към читалището.

За игрите с предрешване от Карловско пише и известният български етнограф и фолклорист Христо Вакарелски в „Етнография на България” от 1977 г. Вакарелски нарича тези игри „същинска драматична проява”, където определя всички участници в карнавала като „актьори”, „имитатори”, било то човек, кукла, растение или животно: Безразборното скачане и дрънкане еволюира в стройно ритмично ходене, наумяващо някакъв зачатъчен балет. Към такава сценична представителност при тия случаи насочва и изисканата костюмировка и маскировка, доведена до красива униформеност в рошави гащи, пъстри елеци и бели ръкави на ризите.

© Снимка: ИЕФЕМ - БАН

Бай Дечо слага маска

Всичко това можете да наблюдавате и днес при „старците” от кв. Сушица, особено по време на Сирната неделя /„Старчовска неделя”/, когато танцуват своите танци в дните – понеделник, сряда и петък. Кулминацията е в неделния ден на Сирни Заговезни /„Старчовден”/, където карнавалът се превръща в масово зрелище с участието на маскираните и публиката.

Кв. Сушица е разположен в подножието на Стара планина и е част от северната граница на Карловското поле, чиито розови насаждения разкриват на юг една естествена цветна картина от гюлови масиви.


За да се докоснете до древните кукерски игри и традиционна обредност на Сушица, кликнете връху звуковия файл и ще чуете интересните срещи в „Имат ли песните спиране” с главните герои от етнографския документален филм „Сънувам старци”.

Гостуването ни с микрофон при героите – „старци” озвучава певицата Мария Колева с карловски песни от фонда на БНР, които идват от съседното на Сушица село Васил Левски. Съпровожда Оркестърът за народна музика при БНР, обработки – Коста Колев и Христофор Раданов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17