Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

| Интервю
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума "Хартиени цветя"
Снимка: Уша Цонкова

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас."
Силно вдъхновени от сиатълската вълна, уверено стъпват на на съвременната сцена с текстове с ясни социални и непоколебими послания. 
В края на 2024-та година One Day Less написаха и втора глава от своята история, този път с лиричното заглавие "Хартиени цветя".
Първият сингъл от албума "100 зъба" е комбинация от тежки китарни рифове и лирики, провокиран е от съвременните демони, с които се борим - агресия, неискреност, създаване на фалшиви и подмолни образи. 
Ядрото на One Day Less са три личности - Мишер Руева - вокали, Стоян Дойчев - бас и Михаил Гълъбов - барабани. Те споделят, че много добре успяват да се усетят, макар и често да са на различни музикални вълни. И най-хубавото в този случай е, че се слушат и чуват, прибрали са егото в задния джоб в името на музиката. 
"При този албум  всичко успяхме да направим накуп. За един месец записахме песните, организирахме се и се стиковахме  благодарение на Константин Генчев, който е  наш продуцент и  много  добър приятел. Той е много добър в това да ни организира, а и дисциплината за нас е много важна."
Идеята албумът да се казва "Хартиени цветя" е на Стоян Дойчев, който Мишер и Мишо определят като "главния мотор за писане на музиката  и текстовете".
"Хартиени цветя" ни е най-любимото парче в албума. Още докато записвахме, си  казахме: "Това е най-доброто!", споделят музикантите от One Day Less.
 Мишер Руева и Михаил Гълъбов казват, че  музиката и визията трябва да се вплитат хармонично в концепцията на един албум. За тях името на Уша Цонкова е олицетворение точно на това. Невероятен фотограф, художник, визуален артист и човек, който умее много добре да усети хората срещу себе си. Така  усеща Мишер силата на изкуството на Уша Цонкова. 
"Тя е невероятен артист, но също така се оказа, че е роднина на Стоян Дойчев. Накрая реших да се престраша и да я попитам дали иска да снима визията на втория ни албум. Тя веднага се съгласи. Страхотен човек! Помоли ни да й пратим албума и каза - "Действаме! Имам една идея". Изпитваме респект към тази жена, така че не сме й давали никакви насоки, тя имаше пълната свобода. Отидохме на локацията и много бързо работихме. Освен че ни снимаше, тя беше и наш хореограф.", разказва Мишер. 
 
Завършихме интервюто с песента "Здравей", която разказва историята на двама приятели, които не са се виждали дълго време. 
"Това е една носталгична хубава песен с по-акустично звучене", допълни Мишер.


Цялото интервю с Мишер и Михаил от One Day Less чуйте в аудио файловете.





По публикацията работи: Радослава Толалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05