Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Първанов: АБВ ще се яви със самостоятелна евролиста

| обновено на 14.01.14 в 15:16
Снимка: БГНЕС

Националната гражданска инициатива АБВ ще се яви със самостоятелна евролиста. Това обяви президентът Георги Първанов   в качеството си на лидер на инициативата. Той увери, че АБВ ще се коалира с партии, които засега няма да бъдат обявени, тъй като в момента има безпрецедентен натиск върху възможните партньори.

Членовете на гражданската инициатива нямат намерение да напускат БСП, нито да сформират нова политическа партия
, увери Георги Първанов и обяви, че подкрепящите АБВ ще останат свързани с БСП, но предлагат нова формула, с която дават възможност на хората с ляво съзнание да гласуват за една по различна национална и европейска политическа позиция:

Чуват се тежки думи от сталиниския период, за предателство, за заклеймяване. Предатели са тези, които подмениха вота на избирателите, обещаха едно, а избирателите получиха друго
, посочи Първанов. Той се обърна към членовете на БСП да не се тревожат и ги призова: Дайте този път да разтревожим ръководството на БСП.

По думите му ръководството на  БСП е зависимо: Този, който разпъва медиен чадър над председателя на БСП и който предложи Пеевски за председател на ДАНС, наистина никой не знае кой, къде взема решенията,.

Първанов увери, че ГЕРБ ще бъде основният опонент на АБВ, а останалите ще са конкуренти. Ивайло Калфин от своя страна заяви, че днес е изпратил писмо до ръководството на БСП да бъде спряна процедурата за неговата номинация за евродепутат от общинските организации в БСП. Той увери, че не се чувства предател и обяви за предатели тези, които, по думите му, са обещали едно, а в момента правят съвсем друго:

Защото се чувствам не аз като предател, а тези, които обещават  едно, а после правят друго. Те са предателите. Аз тогава, когато съм се ангажирал с един проблем, съм го довеждал до край и е имало резултати по начина, по който съм се ангажирал. Аз мога да нося отговорност, включително и сега нося отговорност. Можех да избера удобното място - да се скрия в партийната листа и да си мълча. Няма да го направя, защото за мен правенето на политика е отговорност, включително морал, а не е начин за прехрана.


Подробности чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Мая Манолова: Алтернативната листа на АБВ работи за Бойко Борисов

На въпрос за процесите в лявото политическо пространство и конкретно за решението на Ивайло Калфин да бъде водач на алтернативна листа на предстоящите евроизбори, заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова каза в предаването "Преди..

публикувано на 14.01.14 в 11:42

БСП: Депутати, които подкрепят по някакъв начин създаването на втора евролиста, скъсват с партията

С голямо разочарование всички в БСП приемат обявяването на евролистата на АБВ, водена от Ивайло Калфин. Според Сергей Станишев това действие е насочено срещу БСП и цели отслабване на резултата на евроизборите, като това всъщност обслужва интересите на..

обновено на 14.01.14 в 17:48
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани...

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готвои нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа..

публикувано на 21.02.25 в 22:34

Мъж е тежко ранен след намушкване с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож...

публикувано на 21.02.25 в 21:29