Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честване на Борис Христов в Москва

През 2014-a година световната културна общественост отбелязва 100-годишнината от рождението на великия бас Борис Христов. Българският оперен певец е обявен за една от личностите в Календара на ЮНЕСКО.

Москва ще бъде домакин на първата международна изява, посветена на годишнината. Събитието ще се състои на 16-и януари от 19 часа в зала "Евгений Светланов" в Международния дом на музиката в руската столица. Българският културен институт в Москва и Музеят "Борис Христов" в София с подкрепата на Форум "България - Русия" ще представят гала концерт "Гласовете на България".

Солисти ще бъдат млади български оперни певци, лауреати на международни конкурси – тримата баси Пламен Бейков (последният ученик на Борис Христов в Рим), Ивайло Джуров и Александър Носиков и мецосопранът Мария Жекова. Те ще представят арии, песни и ансамбли от Глинка, Гуно, Рахманинов, Моцарт, Бизе, Чайковски, Мусоргски, Верди, Маскани, Сен-Санс, Римски-Корсаков и Хренников. В концерта ще участва Държавният духов оркестър на Русия под диригентството на заслужилия артист на Русия Виктор Луценко.

Директорът на музея "Борис Христов" Елена Драгостинова ще изнесе лекция на тема "Борис Христов и златото на руската класика”, в която ще бъде подчертана ролята на великия български бас в утвърждаването на руския език на световните оперни сцени. През 1958-а година, опирайки се на своя авторитет и слава, Борис Христов налага в "Ковънт Гардън" за първи път операта "Борис Годунов" от Мусоргски да бъде изпълнена от всички участници в оригинал - на руски език. Това е събитие, което по време на Студената война събира в една ложа премиер-министъра на Великобритания Харолд Макмилан и посланика на СССР Яков Малик и е безрезервно адмирирано от английската кралица Елизабет II. От този спектакъл нататък Борис Христов изпълнява руския репертоар на руски език навсякъде, където гастролира - в Сан Франциско, Ню Орлиънс, Чикаго, Буенос Айрес.

Само в ролята на Борис Годунов от операта на Мусоргски Борис Христов се е представял 300 пъти, към дългия низ от роли се добавят и изпълненията на руски църковни песнопения, на "Литургия Доместика" от Гречанинов, на песните на Мусоргски. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28

"Стадото" - метафора за различните

Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..

публикувано на 13.11.24 в 06:59