Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ХІV Европейски музикален фестивал в София


В календара на събитията в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019-а година силен тласък ще даде започващият Европейски музикален фестивал, в който са предвидени 17 концерта в рамките на три месеца - от 12-и март до 12-и юни 2014-а г. Форумът е под патронажа на кмета на София Йорданка Фандъкова.


Това е 14-ото издание
на Европейския музикален фестивал, в което ние отново сме се опитали да направим интересна програма. Новото е, че сме включили една кръгла маса на 28-и май, която е посветена на нуждата от нова концертна зала в София, така че се радваме на партньорство в тази кръгла маса и със Столична община. Знаете, че София е кандидат за културна столица на Европа 2019-а година - ние определено знаем, че София има нужда от нова концертна зала и ако това сега не стане, няма да стане и занапред - заяви на пресконференция по повода Васил Димитров - президент на Европейския музикален фестивал.

Откриването ще бъде на 12-и март от 19.30 ч. в зала "България" с концерт на Оркестъра на Класик ФМ радио с диригент Лучано ди Мартино и солист - прочутия български цигулар Веско Пантелеев-Ешкенази - дългогодишен концертмайстор на Кралския Концертгебау оркестър - Амстердам, обявен от критиката през 2008-а година за най-добрия симфоничен оркестър в света.

В концерта ще участва и ученичката в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - цигуларката Слава Атанасова, която получи тази възможност като награда по време на конкурса "Млади виртуози" 2013 от агенция "Кантус фирмус" - организатор на фестивала.

Изключително ми е приятно, че в концерта, в който аз ще свиря в сряда вечерта, ще свири и толкова голям български талант, който наистина заслужава да бъде показан на българската публика.(...) Фактът, че го има този фестивал и продължава да го има и в този момент в България, ни поставя на предни позиции в Европа. - сподели Веско Пантелеев-Ешкенази и припомни, че Испанска симфония от Лало е изпълнявал на българска сцена, когато е бил на 18 или 19 години.

На пресконференцията беше дискутиран и проблемът за недостойното заплащане на музикантския труд в България, както и за трудния достъп на много от концертиращите солисти и оркестри до сцената на зала "България", наемът за която не е по силите на много от тях.

Ние имаме няколко общински оркестъра. Достъпът им до зала "България" е труден. Столична община е изключена от всякакви преференции, плащаме си, общо взето, като компания и това понякога, особено за по-малките ни оркестри, е непосилно. Освен изграждането на втора зала, защото една просто не стига, стои и въпросът за достъпа до основна зала, която в момента всички искаме да ползваме - зала "България". Ние подготвихме едно голямо писмо от Столична община до Министерството на културата - крайно време е за промяна на този модел, защото той в момента вместо да помага, той притиска, ограничава възможностите за класическа симфонична музика в София. Това не е справедливо! - е становището на д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет по културата.

Чуйте подробен репортаж от пресконференцията за Европейския музикален фестивал в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22