Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Расте интересът на българите към инвестиране в ценни книжа

От началото на годината финансисти наблюдават все по-нарастващ интерес на дребните вложители към нетрадиционните за българина финансови инструменти, каквито са акциите и облигациите.

Кризата е на път да трансформира спестяванията на гражданите и да промени финансовата култура на българите през следващите няколко години
, прогнозира финансистът Явор Ачев. Той изтъкна, че около 2/3 от спестяванията в близките до нас страни са в депозити, но 1/3 са в други финансови инструменти.

Моментът е изключително подходящ, тъй като има редица специализирани компании, също така всички големи банкови групи в България предлагат услуги по управление на активи. За масовия клиент най-достъпната форма е чрез инвестиции във взаимни фондове. Те предлагат много ниски такси за вложителите. Специално за България, за българските вложители няма никаква разлика дали ще инвестират във фондове, които се предлагат публично в страната от България, спрямо нашите приятели от ЕС, от други европейски държави. Таксите и комисионните са абсолютно едни и същи. Доходността, която се реализира, е абсолютно една и съща.


Доходността от вложенията в ценни книжа ще гони тази от лихвите по депозитите, прогнозират финансистите. В Европа, облигациите, които са малко познат у нас инструмент, са имали доходнот от близо 10% годишно по време на кризата, изтъкна Ачев. Така портофейлът на хората, които са инвестирали мъдро в акции и облигации, не е намалял значително допълни той. Краткият съвет към масовия потребител е да спазва дисциплина и да бъде активен, изтъкна експертът:

Има две основни правила, които се наричат "дисциплина на покупка" и "дисциплина на продажба". Дисциплината на покупка е да си определим правилно какви финансови нужди имаме, в какъв хоризонт, да си купим съответните финансови инструменти, които отговарят на тези хоризонти и след като ги купим, да не прибягваме към много чести промени  в портфейла, към влияние от външни фактори, какво е написано за пазара и т.н. Вторият фактор е дисциплина на продажба. Т.е. в момента, когато достигнем нашите финансови цели, да пристъпваме или към продажба на портфейла, или да бъдем активни и да преразгледаме.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 селища в Ямболска област без вода заради авария

С нарушено водоподаване от днес до неделя ще бъдат 11 населени места в Ямболска област, информират от местното ВиК- дружество. Причината е авария на главен  водопровод.   Без вода ще бъдат седем села в община Тунджа -Окоп, Козарево, Калчево, Победа, Челник, Сламино, Каравелово, както и четири села в община Стралджа - Тамарино, Саранско, Каменец и..

публикувано на 07.03.25 в 02:53

Малката държава Науру ще продава свои паспорти за 100 000 долара

Малката тихоокеанска атолна държава Науру започва да  продава свои паспорти за по 100 000 долара всеки, пише вестник „Таймс“.  Богатите чужденци, които си купуват гражданство, може да решат да не живеят в най-малката островна държава в света, но биха си осигурили безвизов достъп до множество по-големи, по-богати дестинации, включително Обединеното..

публикувано на 07.03.25 в 02:39

Летищата в Кипър с рекорден трафик през февруари

Двете международни летища в Кипър регистрираха най-високия трафик, постиган досега през февруари, като за първи път през този месец те надхвърлиха прага от 500 000 пътници, съобщиха от транспортното министерство.  Увеличаване на посещенията през зимата и удължаване на туристическия сезон са сред приоритетите на правителството за тази година. През..

публикувано на 07.03.25 в 02:22
Ямбол - Рег. библиотека

Започва голям ремонт на библиотеката в Ямбол

Предстои ремонт за близо 1,5 млн. лева на Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол. Предвижда се дейностите  да приключат до средата на следващата година.   Ремонтът е свързан основно с енергийната ефективност на сградата. Ще се извърши саниране, ремонт на покрива и смяна на дограмите,  уточни Галина Караджова, началник на отдел..

публикувано на 07.03.25 в 02:16
Мая Манолова

Мая Манолова: Бойкотът на хранителните вериги ще продължава

Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на земеделието. Имаше амбициозни намерения да пише Закон за агрохранителната верига, да ограничи..

публикувано на 06.03.25 в 22:13

Страните от ЕС одобриха плана за превъоръжаване на блока

Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на Комисията да препоръча координирано активиране на националната клауза за дерогация по пакта за..

публикувано на 06.03.25 в 21:59
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск остава стабилно

Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна недостатъчност. Продължил е  с благотворната дихателна и двигателна физиотерапия. Хемодинамичните параметри и..

публикувано на 06.03.25 в 21:34