Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След края на сезона - фотоизложба и австрийско-германско изследване връщат лентата назад към курортите по времето на бившия режим

Хотел Гларус, Слънчев бряг
Снимка: БТА


"Ваканция след края на сезона - архитектура и урбанизъм в България и Хърватия“ е заглавието на голямо културно-антропологическо изследване върху архитектурата на социалистическите курорти в двете страни. Куратор на изложбата в Центъра за култура и дебат "Червената къща" е младият български фотограф Никола Михов. Изложбата „Ваканция след края на сезона“ представя снимки и архивни материали от емблематични морски курорти в България и Хърватия, както и серия на фотографа Никола Михов, заснета специално за книгата „Holidays after the Fall - Seaside Architecture and Urbanism in Bulgaria and Croatia”.

Книгата „Holidays after the Fall“ (изд. Jovis, Берлин, 2013г.) проследява съдбата на морските курорти от времето на социализма в две от най-популярните ваканционни дестинации в бившия Източен блок - България и Хърватия. В продължение на няколко десетилетия техните слънчеви брегове се превръщат в горещи точки на туристическата индустрия.

Различни архитектурни и урбанистични стратегии бележат развитието на курортите от средата на 50-те години, до края на ХХ век. В двете страни са построени курорти с разнообразно предназначение и забележително качество, рефлектиращи международните тенденции в архитектурата и планирането.

До падането на Берлинската стена, те остават основен стълб на „социалния туризъм“ и икономиката, както и място за забавление на местните елити и конвертируем продукт на международния пазар.

След настъпването на политическите промени курортите и отделните хотели са преструктурирани и приватизирани. В резултат, днес много от тях са преустроени до неузнаваемост или са превърнати в руини, заобиколени от новопостроени, значително по-големите, еклектични, гъсто разположени комплекси.

Книгата Holidays after the Fall е основана на изследователски проект осъществен в Архитектурния факултет на Техническия университет в Грац, Австрия в периода 2010 – 2012г. от Елке Байер, Анке Хагеман (България) и Михаел Зинганел, Марое Мърдуляс и Норберт Мапес-Ниедек (Хърватия). В изложбата са използвани снимки от архива на БТА (България) и Туристкомерс Загреб (Хърватия).

Holidays after the Fall

Серията на фотографа Никола Михов е заснета специално за книгата „Holidays After the Fall”. Никола Михов е роден в София през 1982 г. Негови работи за показвани на редица международни изложби и фестивали. Номиниран е за наградата „Еssl Art Award” на музея за съвременно изкуство „Есл“ във Виена през 2011 г., както и за наградата на „Salon de la Photo” в Париж през 2012 г. Неговата първа фотографска книга „Forget Your Past” (изд. Жанет 45, 2012), е обявена за една от най-добрите фотографски книги на годината от престижното британското списание British Journal of Photography. За работа си по книгата, Никола печели наградата за Фотожурналистика на Съюза на българските журналисти (СБЖ) през 2012 г, а през 2013г. е номиниран за Deutsche Börse Photography prize, една от най-престижните награди в света на фотографията. Повече за работите на Никола Михов има на неговия уебсайт: www.nikolamihov.com

Цялото интервю на Веселина Миланова с Никола Михов може да чуете в звуковия фейл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26