Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентката Катрин Боянова получи наградата "Бризби" за научно есе на тема: Къде ще е в административно отношение България през 2019?

Снимка: БГНЕС


Има много неща, които не знаем - дали ще има или няма да има предсрочни избори, дали правителството, ще продължи да се крепи независимо от едногодишните протести или не, каква позиция ще заеме България по отношение на големите дилеми пред Европа в контектса на ставащото в Украйна, кой ще е председател на Европейската комисия. Представете си колко е трудно някой да каже къде ще е в административно отношение България през 2019? В студиото е Катрин Боянова, студентка която получи наградата за есе точно по тази тема.

Конкурсът се провежда вече 15-та година в партньорство между катедрата по Публична администрация в Софийския университет и семейство Бризби от Лондон. Всяка година катедрата предлага няколко теми на Джон Бризби, от които семейството му избира една. Конкурсът се обявява през януари и до месец май студентите-кандидати имат възможност да мислят и разработват дадената тема. Наградата е една - 500 британски лири и грамота. Комисията е в състав - ръководителят на катедрата по Публична администрация в СУ; представител на ректорското ръководство; представител на държавната администрация и студентът-носител на наградата от предходната година. Есетата се подават без авторство и се оценяват като анонимни. Решението се взима на консенсусна основа от всички членове на журито непосредствено преди Деня на специалността, когато се връчва наградата. Тази година беше връчена на 15 път.  Залогът на председателстването на ЕС е голям - престиж, авторитет на страната и на нейното управление, което и да е то към онзи момент. В условия на несигурност като днешните не е лесно да се анализира административната готовност за 2019. "Аз обаче не изследвам политическите реалности, а само административния капацитет", казва Катрин Боянова, която като студента трети курс все още вярва, че политиката няма право да се намесва в административното кадруване. На хартия знаем, че администрацията трябва да помяга на гражданите, но на практика съвсем не е така. Често гражданите й пречат на администрацията и тя им показва назидателно пръст. "А не бива да е така", казва Катрин.

" Администрацията съществува, за да удовлетворява обществените потребности, за да бъде полезна някому и тя е част от обществения дневен ред и е нормално правилата за добра администрация и обслужване да бъдат задавани от гражданите/обществото/, публичната среда, както искате, така го именувайте", допълва Катрин Боянова.  Според нея историята на демократичните институции в условията на мнопартийна демокрация е кратка, но наваксваща. "Основният и най-голям проблем на България що се отнася до администрация и капацитет се корени в това, че ние нямаме изградена институционална традиция. България започва своя демократичен път сравнително късно и на бързи обороти се опитва да навакса изоставането си от гледна точка на демократичните принципи на управление".
- защо пък управлението преди 89-та година да не отговаря на условията за демократични институции - сега чуваме че от определени среди се възражда носталгията по Живковото време... демократични ли са институциите обаче тогава?

"Малко цифри: над триста срещи ще бъдат проведени с България през второто половина на 2018 година и ще имаме нужда от над хиляда и триста души администрация, които да работят само по този проект! Но има ли България материална база, която да подсигури провеждането на тези над триста срещи? Има. Една от базите, на който трябва да се гледа с приоритет е Националният дворец на културата".

Друг важен елемент е нуждата от справяне с езиковото многообразие. Преводачите не са част от администрацията, но "без тях няма да стане", казва Катрин Боянова. Въпросът е дали това го разбира ли и самата администрация.

Цялото интервю на Ирина Недева с Катрин Боянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ: Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия

Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..

публикувано на 03.02.25 в 13:13
Изглед от остров Санторини.

Продължава сеизмичната активност на Санторини, трусове се усещат и на съседни острови

Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..

публикувано на 03.02.25 в 13:03

Нулевите договори – отново на дневен ред

Преди повече от пет години в страната се заговори за нулевите договори и промяна в Кодекса на труда . Предложението дойде от страна на работодателите, но синдикатите изразиха бурно несъгласие и дискусията не продължи. Сега обаче представители на фирми за набиране на персонал отново повдигат въпроса . Работодателите в България отдавна..

публикувано на 03.02.25 в 13:01
Катания, Сицилия.

Лошото време в Сицилия нанесе сериозни щети, най-много в района на Месина

Бурята край  Месина предизвика преливане на поток, който отнесе автомобили  в село Заферия. Там, всичко е залято от кал и отломки довлечени от пороя, а жителите останаха доста време затворени  по домовете си. Забранен е достъпът до гробища, вили и градски паркове. Кмет на село спаси от удавяне блокиран в колата си шофьор. Кални..

публикувано на 03.02.25 в 12:45
Росен Желязков

Росен Желязков: Рано е да се говори за увеличение на разходите за отбрана

Според премиера Росен Желязков е рано да се говори за увеличение на разходите за отбрана, докато повечето страни от ЕС не достигнат 2 на сто от брутния си вътрешен продукт. Той каза това на влизане на заседанието на европейските лидери в Брюксел: "Ние сме на мнението, че, докато не малка част от страните не достигнат двата процента, да..

публикувано на 03.02.25 в 12:18

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 12:10

Президентът свиква на 18 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е: "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях"...

публикувано на 03.02.25 в 12:02