Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арт-провокация към табуто за женското тяло: Художничката Боряна Роса за избора да отстраниш гърдите си заради диагнозата рак

Боряна Роса "Манифестации на личното"
Снимка: снимка Боряна Роса личен архив


"Амазонска броня" на Боряна Роса като ново тяло без гърди за първи път представя работа свързана с рака на гърдата

Боряна Роса разкрива за първи път в ефира на "Хоризонт до обед" какво е почувствала, когато й поставят диагнозата рак и как взима решението за двойна мастектомия.

Вместо гърдите на Боряна Роса на големите фотографски платна, направени от авторката за София Куиър Форума в галерия Васка Емануилова, виждаме банани, тикви и ...два смартфона, всеки с фотография в близък план на женски гърди, вероятно на собствените, които са били отстранени. Не става дума за арт съчиняване обаче, защото причината за двойното отстраняване на гърдите й не е естетическа, а медицинска.

„Манифестации на личното” е общото заглавие на изложбата  в галериа Васка Емануилова в рамките на София куиър фест. Една от авторките е Боряна Роса. Познаваме я от нейните инсталации, видео арт и арт провокации, които и отреждат заслужено място в световната сцена на съвременното изкуство редом с имена като на Марина Абрамович. Боряна Роса живее и преподава в САЩ и прекия разговор в този час от деня би бил невъзможен, ако не я намираме в момента по телефона в Барселона.

Лесно ли е да погледне човек на изрязаните си гърди като на артефакт за арт провокация е един от въпросите към Боряна Роса, която  дръзва да говори за рака на гърдата и мастектомията като реалност и като артефакт.

Мястото на арт-работите, с които Боряна осмисля своето решение вече със средствата на изкуството, според нея е логично да е София Queer (куиър) форум. Това е трудно преводима дума, която може да значи шантав, различен, друг. Куиър форумът, който включва изложби, лекции и презентазии е обикновено през юни заради месеца, посветен на правата на сексуално различните.

Отстраняването на женските гърди е тема, която занимава и модните дизайнери. Независимо, че вече има бански за жени с отстранени гърди, все още това е сериозна провокация към възприятията на широката публика. Боряна Роса обаче е убедена, че табутата над телесността крият опасности, защото много жени се страхуват да посегнат към радикални решения като пълното отстраняване на гърдите за сметка на това да се превърнат във вечно  зависими от лекарствена терапия и от страха от ракът, който може да се събуди.

Каква е разликата между историята на Боряна Роса и тази на Анжелина Джоли, която също отстрани двете си гърди и как художничката проблематизира рака на гърдата можете да научите от интервюто дадено за Ирина Недева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26