Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезва ли Женски пазар като променя функцията си?


Основна тема днес  в "Хоризонт до обед" са три коренно различни сюжета на изчезването. На пари , разбира се – кой ще плати цената на банковата операция с КТБ – коментар на Асен Асенов от Университета Вашингтон, но и други изчезвания – изчезването на Националния център за наркомании, защото здравният министър реши, в оставащите дни от живота на правителството,  да закрие НЦН като го слее/прехвърли в Националния център по обществено здраве, чухте дискусията по тази тема.

А сега се насочваме към въпроса дали с реконструкцията на облика на Женски пазар, ще се промени и функцията му и дали ще станем свидетели на изчезването и на Женски пазар.

На 1 юли изтече крайният срок за участие във втория търг/първият се провали преди 2 седмици/ за пазарски площи на Женски пазар. Определят Женски пазар като "най-харесваният и най-мразеният район в града". В момента върви реконструкция на пазара. Знаем, че "районът на Женския пазар е уникално за София градско пространство, което събира заедно невероятно многообразие от култури и социални слоеве. Тук се осъществява срещата между хора с различен произход, социален статус или националност. Пресечна точка е на „ориенталската”, „българската” и „европейската” култура", както отбелязва изследователския проект "Неведимият женски пазар".


Реконструкцията на ЖП започна тази година, но за нея се говори отдавна. Търговците там живеят и работят от години в очакване и несигурност.

Репортерката Евелина Стоянова се опитва да обощи очакванията, разочарованията и надеждите на хораат, които се вадят прехраната от там, както и на тези които си купуват храна и стоки от пазара.

Дали новият архитектурен план е направен с допитване до търговците, които изкарват прехраната си на Женски пазар, ще се промени ли фунцията на пазара към по-висок клас потребление, очакват ли от управата на общински пазари Възраждане, че с реконструкцията ще изтласкат част от обитателите и посетителите му и да повлияят на местната мозайка от социални и икономически отношения - това са част от въпросите, на които отговаря Маргарита Александрова, председател на Управителния съвет на общински пазари "Възраждане".

Според нея първият конкурс за наемане на площи не се е провалил заради твърде високи цени на наемни площи, а заради по-специфичните условия на конкурса, които вероятно може да са затруднили някои от досегашните търговци. Тя несе съгласи с твърдението, че с новия си облик Женски пазар ще наподобява хоризонтален "Мол", и изрази надежда, че ще остане живо и колоритно място.

проект за реконструкция

Проучване на антрополога Никола Венков показва,че Женски пазар се посещава наистина от цяла София специално заради евтините продукти - хранителни стоки, дрехи и пр., и така създаденият голям оборот държи цените ниски, въпреки цената на наемите. Затова ключов е въпросът дали този модел ще се удържи и при новия тип търговски функции. Индикатор на това ще е поведението на  новите наематели. Ако за тях намалялата посещаемост на пазара започне да предизвика негативен ефект, може да започнат да напускат.

Анкетата на репортерката Евелина Стоянова с  продавачи и купувачи на Женски пазар, показа, че те са недоволни от отношението на общинското дружество "Пазари" към тях досега, заради липсата на стабилни ангажименти и отговорност, в това число навеси, които да пазят продукцията им и инфраструктура, въпреки наеми, които внасят от десетилетия.

Според Маргарита Александрова не всички са недоволни, въпреки че, по-голямата част от досегашните търговци не са проявили интерес към наемане на площ за бъдеща дейност.

Един по-различен поглед по темата дава изследването,озаглавено "Невидимият женски пазар".  То се опитва да погледне отвъд това, което се вижда на повъхността и да направи разрез на социалните групи, които се срещат на това уникално място, каквото е Женски пазар.

Лилия Сазонова от Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) потвърди това, което знаем и от собствен опит, че: "Да попаднеш на Женския пазар е радост или шок. Непривични за София градска среда, общуване, човешка гмеж – атакуват наведнъж сетивата."  Тя е главен асистент в Институт за изследвания на обществото и знанията към БАН. Автор на антропологическо изследване "Културни аспекти на устойчивото развитие. Щрихи от Женски пазар", финансирано от фондация "Фридрих Еберт".

Разбираме обаче и друго, че с изследователския проект, който включва и визуално изследване  инициативата се опитва да "раздели, компонентите на възприятие и да ги анализира чрез систематичност и повторение. Сергии, павилиони, стока, посетители, торби, земя, сгради, небе... – ще бъдат разделени и комбинирани по нов начин".

Женски пазар

В звуковия файл може да чуете и част от филмовия архив, който съпровожда антропологическото изследване, любезно предоставена от  Лилия Сазонова, която изследва Женски пазар  от културноантропологическа гледна точка, има и голям документален видео материал, и познава картината от преди началото на ремонта за реконструкция на пазара. Според нея, за жалост, "има опасност Женски пазар, такъв какъвто го познавам,е да изчезне и да остане в историята", въпреки че е разпознаваем символ на столицата и търсен колорит от чуждите гости на града. По-важно според нея, обаче е друго - че с изчезването на Женски пазар в досегашния му вид, че се отиде един важен средищен център на градския живот от столетия, който  е събирал на едно място хора с различен произход, социален статус и идентичност .

На уебсайта на "невидимият ЖП" има едно тъжно "Сбогом" - Сбогом на какво е то? "В глобален мащаб обществените пространства се приватизират и заменят от частни места, осигуряващи единствено потребление. Женският пазар е икономическо пространство от стар тип, където общуването, пазарлъкът са част от търговията " допълни Лилия Сазонова, чийто бъдещ филм "Сбогом на пазара" ще изследва процеса на общуване на пазара, като го съпостави с този в съвременния "шопинг мол".

Цялата тема, посветена на Женски пазар, в предаването Хоризонт до обед с водеща Ирина Недева, можете да чуете в звукоия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19