На 1 юли изтече крайният срок за участие във втория търг/първият се провали преди 2 седмици/ за пазарски площи на Женски пазар. Определят Женски пазар като "най-харесваният и най-мразеният район в града". В момента върви реконструкция на пазара. Знаем, че "районът на Женския пазар е уникално за София градско пространство, което събира заедно невероятно многообразие от култури и социални слоеве. Тук се осъществява срещата между хора с различен произход, социален статус или националност. Пресечна точка е на „ориенталската”, „българската” и „европейската” култура", както отбелязва изследователския проект "Неведимият женски пазар".
Реконструкцията на ЖП започна тази година, но за нея се говори отдавна. Търговците там живеят и работят от години в очакване и несигурност.
Репортерката Евелина Стоянова се опитва да обощи очакванията, разочарованията и надеждите на хораат, които се вадят прехраната от там, както и на тези които си купуват храна и стоки от пазара.
Дали новият архитектурен план е направен с допитване до търговците, които изкарват прехраната си на Женски пазар, ще се промени ли фунцията на пазара към по-висок клас потребление, очакват ли от управата на общински пазари Възраждане, че с реконструкцията ще изтласкат част от обитателите и посетителите му и да повлияят на местната мозайка от социални и икономически отношения - това са част от въпросите, на които отговаря Маргарита Александрова, председател на Управителния съвет на общински пазари "Възраждане".
Според нея първият конкурс за наемане на площи не се е провалил заради твърде високи цени на наемни площи, а заради по-специфичните условия на конкурса, които вероятно може да са затруднили някои от досегашните търговци. Тя несе съгласи с твърдението, че с новия си облик Женски пазар ще наподобява хоризонтален "Мол", и изрази надежда, че ще остане живо и колоритно място.
Проучване на антрополога Никола Венков показва,че Женски пазар се посещава наистина от цяла София специално заради евтините продукти - хранителни стоки, дрехи и пр., и така създаденият голям оборот държи цените ниски, въпреки цената на наемите. Затова ключов е въпросът дали този модел ще се удържи и при новия тип търговски функции. Индикатор на това ще е поведението на новите наематели. Ако за тях намалялата посещаемост на пазара започне да предизвика негативен ефект, може да започнат да напускат.
Анкетата на репортерката Евелина Стоянова с продавачи и купувачи на Женски пазар, показа, че те са недоволни от отношението на общинското дружество "Пазари" към тях досега, заради липсата на стабилни ангажименти и отговорност, в това число навеси, които да пазят продукцията им и инфраструктура, въпреки наеми, които внасят от десетилетия.
Според Маргарита Александрова не всички са недоволни, въпреки че, по-голямата част от досегашните търговци не са проявили интерес към наемане на площ за бъдеща дейност.
Един по-различен поглед по темата дава изследването,озаглавено "Невидимият женски пазар". То се опитва да погледне отвъд това, което се вижда на повъхността и да направи разрез на социалните групи, които се срещат на това уникално място, каквото е Женски пазар.
Лилия Сазонова от Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) потвърди това, което знаем и от собствен опит, че: "Да попаднеш на Женския пазар е радост или шок. Непривични за София градска среда, общуване, човешка гмеж – атакуват наведнъж сетивата." Тя е главен асистент в Институт за изследвания на обществото и знанията към БАН. Автор на антропологическо изследване "Културни аспекти на устойчивото развитие. Щрихи от Женски пазар", финансирано от фондация "Фридрих Еберт".
Разбираме обаче и друго, че с изследователския проект, който включва и визуално изследване инициативата се опитва да "раздели, компонентите на възприятие и да ги анализира чрез систематичност и повторение. Сергии, павилиони, стока, посетители, торби, земя, сгради, небе... – ще бъдат разделени и комбинирани по нов начин".
В звуковия файл може да чуете и част от филмовия архив, който съпровожда антропологическото изследване, любезно предоставена от Лилия Сазонова, която изследва Женски пазар от културноантропологическа гледна точка, има и голям документален видео материал, и познава картината от преди началото на ремонта за реконструкция на пазара. Според нея, за жалост, "има опасност Женски пазар, такъв какъвто го познавам,е да изчезне и да остане в историята", въпреки че е разпознаваем символ на столицата и търсен колорит от чуждите гости на града. По-важно според нея, обаче е друго - че с изчезването на Женски пазар в досегашния му вид, че се отиде един важен средищен център на градския живот от столетия, който е събирал на едно място хора с различен произход, социален статус и идентичност .
На уебсайта на "невидимият ЖП" има едно тъжно "Сбогом" - Сбогом на какво е то? "В глобален мащаб обществените пространства се приватизират и заменят от частни места, осигуряващи единствено потребление. Женският пазар е икономическо пространство от стар тип, където общуването, пазарлъкът са част от търговията " допълни Лилия Сазонова, чийто бъдещ филм "Сбогом на пазара" ще изследва процеса на общуване на пазара, като го съпостави с този в съвременния "шопинг мол".
Цялата тема, посветена на Женски пазар, в предаването Хоризонт до обед с водеща Ирина Недева, можете да чуете в звукоия файл.
Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..
Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..
Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..
Трюдо се опитваше да се хареса на всички и най-вече на самия себе си . Това е характерно за всеки модерен политик, който се опитва да се продава на пазара на политическите образи. Това "изяде главата" на Трюдо. Това мнение изрази пред БНР проф. Емил Григоров от университета "Лавал" в Квебек. В съвременната политика всички спорове са в..
Снежен циклон постепенно обхваща и Гърция. След почти есенни температури вчера,от тази нощ те се понижиха в цялата страна с повече от 10 градуса. По високите места в страната вали сняг. До края на деня снежната покривка се очаква да достигне 20 сантиметра. Дъжд и сняг ще вали през целия ден днес и утре в северната част на страната,..
Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на които са..
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени с народни..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...