Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланикът на Турция у нас отрече твърденията, че бежанците преминават лесно границата

Снимка: БГНЕС

Турската Република е създадена преди 91 години от Мустафа Кемал Ататюрк и продължава развитието си на основите на тези модерни ценности, поставени от него, каза посланикът на Турция Н.Пр. Сюлейман Гьокче в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ по повод Деня на републиката.

Принципите, заложени от него, към днешна дата са още по-значими и валидни. Във връзка с наследството на Ататюрк бих искал да кажа нещо важно, което касае и България. Ататюрк винаги е казвал, че Турция и България трябва да бъдат винаги добри съседи и приятелски държави и това наследство и до ден днешен запазва своята значимост, добави той.

По въпроса за българо-турската граница и преминаването на бежанци, Н.Пр. Сюлейман Гьокче каза: Не е лесно преминаването на бежанци от Турция към България. Към днешна дата в Турция има около 2 милиона бежанци. Ако преминаването им бе толкова лесно, най-вероятно половината от тези бежанци щяха да бъдат в България. Не всички от бежанците в България са дошли от Турция. Въпросът за телената ограда е съвсем друга тема, но нито една ограда не би могла да възпре потока на бежанци и емигранти по света. Имаме едно ползотворно сътрудничество с българското правителство. Аз поздравявам представителите на българското правителство за постигнатите резултати и за усилията, които влагат. България е много важна страна за Турция. Тракийската част на Турция не е регион, който може да се каже, че е изпълнен с бежанци и по тези въпроси имаме тясно сътрудничество с българските власти. Тъй като отдаваме значение на стабилността и просперитета на България, ние правим всичко по силите си, за да контролираме тези процеси. Принципно сме против телени огради и други заграждения, защото в 21-ви век трябва да се изграждат не стени, а сфери на сътрудничество. За да не бъде в тежест на България, Турция не очаква подкрепа от международни  институции и организации, а поема напълно и изцяло за своя сметка всички необходими средства. До днес Турция е изхарчила 4,5 млрд. долара за бежанците, които се намират там, а международната помощ, която е получила страната е под 250 млн. долара. От друга страна от ЕС не е постъпвала никаква помощ.

Н.Пр. Сюлейман Гьокче не пожела да коментира въпроса за евентуалното участие на ДПС в коалиционно управление, но заяви: Според мен ДПС не е етническа турска партия. В различни периоди от развитието на тази партия може да видим, че от 35% до 60% тя се съставлява от етнически българи. Като политически наблюдател относно въпроса с коалициите мога да кажа, че ДПС е една българска партия. Ако погледнете изявленията и предизборния манифест на тази партия виждаме, че се следва една линия на евроатлантическа насока и заявяват, че са готови на коалиция въз основа на тези ценности. Ако другите партии нямат желание да сключат коалиция на базата на  тези ценности, тогава въпросът трябва да бъде отправен към другите партии.

За последните три месеца са депортирани около 1000 граждани на западноевропейски и северноамерикански страни, участвали в „Ислямска държава“, съобщи още той.

Във връзка с турските инвестиции в България, посланикът обясни: Турските инвестиции в България са около 2 млрд. долара. Всъщност условията за инвестиране се определя от законите и стабилността на страната. Няма никакви пречки инвестициите да не бъдат увеличени.

По отношение на проекта за Южнокавказкия тръбопровод, Н.Пр. Сюлейман Гьокче каза: 1800 км от тръбопровода преминават през Турция и се очаква до 2018-а година да има подаване на газ до България. Ние работим за енергийната сигурност както на България, така и на целия регион.


Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Първите седем камиона с осигурената от

В засегнатите от пожари райони вече се приемат заявления от фермерите за финансова помощ

От тази сутрин са създадени изнесени работни места в районите, засегнати от пожарите, за да се улеснят пострадалите земеделски производители при подаването на заявления и да не се налага да ходят до областните дирекции по земеделие. Това съобщи в брезнишкото село Слаковци министърът на земеделието и храните Георги Тахов. Министърът заяви, че..

публикувано на 29.07.24 в 17:28

Загасен е пожарът край "Меден рудник" в Бургас, унищожени са зеленчукови градини

Загасен е пожарът край бургаският квартал "Меден рудник", който възникна в обедните часове днес. Пожар в района на бургаския квартал "Меден рудник", горят сухи треви и храсти Изгорели са сухи треви и храсти и 2 частни зеленчукови градини. В потушаването на огъня са участвали 6-има огнеборци с 2 противопожарни автомобила. По информация на..

публикувано на 29.07.24 в 17:19

Община Елин Пелин предупреди да не се събират или пипат разпръснатите след взрива остатъци от пиротехника

Община Елин Пелин предупреди гражданите да не събират или пипат разпръснатите след взрива остатъци от пиротехника. В четвъртък база на фирма за пиротехника се взриви. А при инцидента загинаха четирима души. От общината предупреждават, че е възможно по пътното платно и около него да има остатъци от пиротехника и отломки, които да са..

публикувано на 29.07.24 в 17:04
Калоян Методиев

Калоян Методиев пита защо е поканен на разговори за третия мандат с депутати от разпадналата се ПГ на "Величие"

Депутатът Калоян Методиев, който не членува в парламентарна група, е изпратил писмо до преговорния екип на "Има такъв народ" (ИТН) за провеждане на срещи в опит за съставяне на правителство с третия мандат.  ИТН получи третия мандат: Ще разговаряме с всички, за кабинет е нужна широка подкрепа В писмото Методиев посочва, че би участвал в..

публикувано на 29.07.24 в 17:04
Елизавета и Маргарита от Бесарабия

Отличници на Болградската гимназия мечтаят да учат в България

Болградската гимназия е най-старото и най-авторитетно средно училище в Бесарабия. За историята й се знае много, но и днес тази гимназия изпраща випускници, чиито успехи са гордост за цялата общност.  Две от отличничките на Болградската гимназия - Елизавета Марчева и Маргарита Архупова, разказват за мечтите си да учат в България. Повече от..

публикувано на 29.07.24 в 17:03

Няма кандидати да учат в Техническата гимназия във Враца

Най-старото и престижно професионално училище във Враца е изправено пред проблем с приема на ученици. Все още има свободни места в паралелки, в които се изучават специалности, за които има недостиг в местни фирми.  Професиите, по които се обучават учениците в гимназията, са търсени и в чужбина. Това показват резултатите от стажовете в страни..

публикувано на 29.07.24 в 16:31

Израел иска да нанесе щети на "Хизбула", но без да въвлича региона в пълномащабна война

Израел иска да нанесе щети на подкрепяната от Иран ливанска организация "Хизбула", но не желае да въвлече региона в пълномащабна война, заяви високопоставен израелски военен служител. Според други двама изралески представители еврейската държава се подготвя за евентуални сражения с продължителност няколко дни, след като обвини "Хизбула" за гибелта на 12..

публикувано на 29.07.24 в 16:16