Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Димитрова: Единственият стабилен формат е коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок

Снимка: БГНЕС

Сътресенията от последните дни сякаш замъглиха голяма част от събитията през годината, които наистина бяха драматични, но по някакъв начин в събитията от последните дни се отразяват и всички онези противоречия, скандали и задкулисия, за които говорихме през цялата година. Това каза за предаването "12+4" по "Хоризонт" социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова и поясни:

Отново се постави въпросът по какъв начин е взето решението за промяната в пенсионния модел, отново се постави въпросът кога то е било обсъждано, от кого е гласувано, каква е степента на доверие между коалиционните партньори, по какъв начин ще се движи от тук нататък управляващата коалиция и разбира се, въпросът поставено ли е под съмнение управляващото мнозинство? Моята лична оценка е, че не е поставено под съмнение по 2 причини. Едната е, че няма нито в парламента, нито извън него, политическа сила, която да има готовност да поеме властта с достатъчно сериозен капацитет за управление, така че да гарантира една по-висока степен на стабилност и по-висока степен на перспективност на българите. Другата страна е, че въпреки всички трудности, въпреки че управляващата коалиция действа като зъбчато колело с непрекъснато скърцане, този механизъм позволява и нещо много важно – осветляването на проблемите още в момента на тяхното възникване.

Според Димитрова и следващата година ще бъдем свидетели на такъв модел управление – с трудности и противоречия, но и с разум. Възможно е да съществуват и други мнозинства в настоящия парламент, сподели социологът, но според нея единственият стабилен формат е коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок с подкрепата на някои от останалите политически сили. Тя не изключи да има тематична подкрепа от различни мнозинства по различни политики на правителството, но уточни:

Ако коалицията между ГЕРБ и реформаторите бъде разрушена, всяка друга възможност за попълване, която математически би била възможна, по никакъв начин не би издържала нито институционално, нито политически, нито като обществено доверие.

Ситуацията на малкия партньор в управлението винаги е много по-трудна от ролята на големия, отбеляза Димитрова, но изрази съмнение, че оттегляне от управлението би донесла по-малко негативи на Реформаторския блок, отколкото участието в него.

"Алфа Рисърч" ще направи изследване на политическите нагласи в обществото през януари.

Интервюто на Людмила Железова с Боряна Димитрова можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09

Кметовете на Благоевград и Симитли с инициативен комитет за изграждане на яз. "Ракочевица"

Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..

публикувано на 07.02.25 в 11:43
Томислав Дончев

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ

България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..

публикувано на 07.02.25 в 11:06
Васил Пандов

ПП-ДБ: КС да се произнесе за мандатите на органи, освободени предсрочно

"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..

публикувано на 07.02.25 в 10:55
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15