Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Тодор Мазаров

Паметникът на Мазаров в Павел баня
Снимка: БГНЕС

Отбелязваме 110-годишнината от рождението на един забележителен български тенор с голяма кариера на сцените на европейските оперни театри през 30-те и 40-те години на отминалия век - Тодор Мазаров.

Роден на 2 януари 1905 година в  Павел баня, Мазаров завършва педагогическото училище в Казанлък, работи като учител в село Железник, Карнобатско, служи в Лесничейството в Стара Загора и Казанлък. Надарен с красив глас, той става известен с майсторските си изпълнения на народни песни, дори пее в хора на Старозагорската опера, участва в много музикални прояви в града.

Разбрал, че бъдещето му е в операта, той без никакви средства заминава за София и постъпва в Музикалната академия,  където учи във вокалните класове на Димитър Попиванов и Мара Маринова-Цибулка. Следването му е много трудно - мизерства, ходи със селско кожухче, пее в различни църковни хорове, за да се издържа, но винаги си остава скромен, работлив, добродушен и човечен.

Дебютът на Тодор Мазаров във Виенската опера е на 26 ноември 1937 година с ролята на Радамес от операта „Аида” на  Верди. Самият Бруно Валтер отбелязва: Ето един човек, в чиито крака утре ще лежи целия свят. Неговият глас е неоценимо съкровище.

Така започва бляскавата кариера на Мазаров в Европа. Нейният връх е 2 години по-късно, когато пее на Майските музикални тържества във Флоренция невероятно трудната партия на Арнолдо от операта „Вилхелм Тел” от Росини. Диригентът на спектакъла -  знаменитият Тулио Серафин възкликва: Този тенор ни обърква. Той е едно гласово чудо!. Партията на Арнолдо Мазаров изпълнява повече от 100 пъти. Големият тенор остана член на Виенската държавна опера до 1953 година. Умира на 13 септември 1975 година. 

Чуйте какво разказват забележителната певица Сийка Петрова - партньорка на Мазаров при гостуванията му у нас, и Любомир Панчев, работил с тенора във Виена -  техните спомени се съхраняват в Златния фонд на БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59