Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кръстев: Съкращенията в НИНКН ще го компрометират

Сегашните съкращенията ще компрометират Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), тъй като той няма да е в състояние да изпълнява задълженията си, каза преподавателят по опазване на архитектурното наследство проф. Тодор Кръстев в коментар на заповедта за намаляване на числеността на персонала на Националния институт за недвижимо културно наследство с 12 щатни бройки от 1-ви март тази година.

В ход е една кампания за демонизиране на Института и тя се води от Божидар Димитров. В многобройни интервюта той твърди, че в Института има 5-6 архитекта със съмнителна квалификация, които са корумпирани, а ИКОМОС-България била най-корумпираната организация в България. Тази поредица от събития има обща цел и една възможна цел е например превръщането на Института в един послушен експертен инструмент, който да изпълнява всякакви поръчки. Друга възможна цел е Институтът да бъде закрит. Тогава решенията за куктурните ценности ще се взимат само на политическо ниво в Министерство на културата и точно това предлага Божидар Димитров. И в двата случая обаче вече всичко може да се случи с българското културно наследство. Трябва да осъзнаем, че добър или лош, защото има много критики към Института, той е единственият експертен държавен орган, призван да брани от името на държавата експертното начало в областта на опазването на културното наследство. В момента се руши една важна институция, каза той.

Проф. Кръстев обясни и ролята на Института: Съкращенията в Института трябва да се разгледат в един малко по-широк контекст. Преди всичко трябва да се зададе въпросът каква е ролята на Института в националната система за опазване и що за Институт е това? Той е единственият у нас държавен експертен орган за опазване на недвижимото културно наследство. Преди всичко функциите му са научни, изследователски и експертни. Без него съдбата на културното наследство е абсолютно несигурна. Без него системата за опазване просто се разпада. Ако няма правила, всичко е възможно. Освен това той има и административни функции за съгласуване на планове, проекти, издава документи, справки, т.е. Институтът има една свръхзадача – да брани културното наследство от името на държавата, според международни принципи на реставрация. Трябва обаче да се запитаме при какви условия се осъществява тази дейност след 1990-а година? Тогава започна един мощен строителен натиск върху историческите центрове. След 2007-а година се появи един нов момент на усвояване на европейски фондове. Беше открита формулата за превръщане на културното наследство в туристическа атракция, но не чрез научна реставрация, а чрез строителство на измислени крепости, т.е. хипотетични реконструкции. Тази практика се ползва с политическа подкрепа. Проблемът е, че това се случва в пълно противоречие с международните принципи, конвенции и т.н., затова експертната общност от реставратори реагира и се противопостави.

Проф. Кръстев смята още, че еднаквото съкращаване на персонала във всички институции означава, че държавата няма приоритети: Загубата на културни и природни ценности и на човешки животи е необратима. Някъде може съкращенията да бъдат 50%, другаде може би изобщо не трябва да има, тъй като това засяга обществения интерес. И двойно да се увеличат бройките на Института, всъщност няма да има особена полза, защото там реално трябва да се направи реформа. Необходим е един цялостен анализ на днешната политика за опазване на културното наследство. В рамките на дебата, трябва да се анализира и днешната система за управление и мястото на Института в нея. На второ място – на тази база трябва да се изработи стратегия за опазване на културното наследство в България. Трето – държавата трябва да помогне на Института да изпълнява своите функции, като го реформира.

Цялото интервю на Лили Маринкова с проф. Тодор Кръстев чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският президент Владимир Путин.

Путин: Русия трябва да се възползва от възможностите, които възникват в резултат на търговската война

Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни,  предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..

публикувано на 24.04.25 в 22:05

С данъчни стимули ще привличат обратно работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени

С нови данъчни стимули Кипър ще привлича обратно в страната работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени, реши правителството днес. Първото събитие от стартиращата кампания за връщане на таланти, наречена "Brain Gain", ще е през май в Лондон с участието на президента Никос Христодулидис. Приетият законопроект предвижда завръщащите се кипърски..

публикувано на 24.04.25 в 21:49
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че има "собствен краен срок" по отношение на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс. "Имам собствен краен срок" (за прекратяване на войната в Украйна), каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тръмп..

публикувано на 24.04.25 в 21:26

Протест в защита на уволнения директор на НИНКН арх. Петър Петров

Протест пред Министерството на културата имаше този следобед в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Той беше отстранен от поста от министъра на културата Мариан Бачев на 6 март. Като мотиви са посочени липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани..

публикувано на 24.04.25 в 20:47
Социалният министър Борислав Гуцанов участва в работна среща за развитието на бизнеса и на трудовия пазар в региона на Кюстендил.

Министър Гуцанов: Готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви в Кюстендил, че готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората. Той  участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона",  организирана от регионалната Търговско промишлена палата . Хората да са спокойни за..

публикувано на 24.04.25 в 20:16

Вътрешният министър се срещна с американски представители на администрацията за борба с наркотиците

Представители на администрацията за борба с наркотиците на Съединените щати са провели среща с министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на която са били обсъдени двустранното сътрудничество и възможностите за бъдещо съдействие в областта на борбата с трафика на наркотици, съобщават от МВР. Отговорният помощник-агент на агенцията Кевин Даниелс е..

публикувано на 24.04.25 в 20:13
Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов

Българският посланик в САЩ е подал заявление за прекратяване на мандата си

От Министерството на вътрешните работи потвърдиха, че посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на мандата си и се прибира в България в края на месеца. За момента причините за оттеглянето му не са ясни. Панайотов връчи акредитивните си писма през юни 2022 г. на тогавашния американски..

публикувано на 24.04.25 в 20:02