Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За империята на руското изкуство

Тази вечер е първият спектакъл от триптиха на Имперския руски балет на сцената на зала 1 на НДК – „Лебедово езеро” /10.02/, „Кармина Бурана” и „Болеро” /11.02/, „Дон Кихот” /12.02/.

Въпросът, който си задаваше част от публиката, научавайки за гостуването на Имперския руски балет у нас, беше дали това е истинска руска трупа от най-висока класа или трупа менте с лъскав руски етикет. Тази вечер в препълнената с публика зала 1 на НДК виждаме, че са истински технични, артистични, вдъхновени млади балетисти.

Кои са те? Имперският руски балет е създаден през 1994-та г. за юбилейната вечер на легендарната руска балерина Мая Плисецкая в Япония. По това време създателят й Гедиминас Таранда е бил мениджър на Балшой театър, а преди това водещ солист там. Мая Плисецкая го насърчава да създаде частна балетна компания. И до днес се конкурираме успешно с най-престижните театри по качеството на нашите продукции, въпреки че сега е точно 10 пъти по-скъпо да създадеш един балетен спектакъл в сравнение с 1994-та! Как успяваме? Ние сме като спортистите. Когато спортистът е гладен, като млад вълк, той през цялото време търси, иска, трябва нещо да достигне. Така работи частната компания. Когато си на сигурна заплата в театъра, можеш да отказваш половината възможности за гастроли: „Ало? Какъв е Вашият театър? Малко стар? Не, благодаря!... Ало? Колко е голям Вашият театър? Не, не е интересно!“ А ние се захващаме и с трудните задачи и работим много, сподели Таранда.

Защо имперски руски балет? Името на трупата е реверанс в памет на императорското семейство, за неговия изключителен принос в развитието на руската култура, в създаването на Болшой театър и Мариинския театър, където се ражда и израства славата на руския балет. Таранда говори с гордост и за империята на руското изкуство по света, за това, че във всяка държава работят руски творци. Навсякъде срещаме руски художници, композитори, музиканти, балетисти. Във всеки театър руското изкуство, руската школа продължава да живее. Затова за мен беше много важно в трупата да участват възпитаници на руската школа от различни държави по света. Имаме 40 артисти – солистите ни Лина Шевельова и Нариман Бекжанов са от Молдова и Казахстан, имаме четирима украинци, двама испанци, италианец, мексиканец, руснаци, литовци, каза Таранда.

Репертоарът на Имперския руски балет включва всички класически балети и няколко нови творби. Тази вечер трупата се представя с най-големия класически шедьовър, най-любимия балет на българската публика според резултатите в националната анкета на БНР „Любимите ви класически балети” – „Лебедово езеро” на Чайковски. И от това, което виждам, очаквам бурни финални аплодисменти за изящната балерина Лина Шевельова в ролите на Одета/Одилия и за атлетичния балетист Нариман Бекжанов в ролята на принц Зигфрид.

Утре вечер Имперският руски балет ще представи „Кармина бурана“ на Карл Орф и „Болеро“ на Равел. Но не Болерото на Морис Бежар, а един нов много динамичен спектакъл, който се развива в кръгообразно движение, сякаш увлича балетистите във водовъртеж. Художник на костюмите за този спектакъл е Ала Коженкова, близък сътрудник на Валери Гергиев в Мариинския театър в Санкт Петербург. Поради големия зрителски интерес беше добавен трети спектакъл в четвъртък, когато Имперският руски балет ще танцува „Дон Кихот“ на Минкус. Постановката е композиция от мизансцени от различни спектакли, които показват най-доброто от московската школа, поднесено с много чувство за хумор.

 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Българският дует Woomb получи номинация за наградите Music Moves Europe (MME) 2024 .  В рамките на Ирландската музикална седмица в Дъблин и паралелно с музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect в Бърно бяха обявени имената на петнадесет артисти, номинирани за отличията за новоизгряващи изпълнители от Европейския съюз , които..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14