Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йонас Кауфман с оперетен албум

Снимка: jkaufmann.info

Големият тенор, който пее Вагнер и всички драматични оперни герои по световните оперни сцени, се обърна и към оперетата. Йонас Кауфман издаде компактдиск със заглавие „Du bist die welt fur mich”, посветен на виенската и немската оперета.

Темата на албума е Берлин в годините 1925/1935 - един период, богат на събития. Това е началото на „ренесанса” на Лехар /с Рихард Таубер в главната роля в „Паганини”/, световната премиера на „Страната на усмивките”, невероятния успех на новаторските оперети като „Цвете от Хавай“ и аранжиментите на фрагменти от класически оперети от Корнголд за Макс Райнхард. В този период Берлин е център на филмовата музика - ще цитирам само звуковите филми с Йозеф Шмидт и Ян Кепура, успехите на специално композираните творби за тенори на Роберт Щолц и Ханс Мей. Албумът е поклон пред композиторите, либретистите и певцитеот тази легендарна епоха. Повечето от тях са фигурирали в черния списък на нацистите, защото са били евреи като Роберт Щолц, и са ги мразели. Всъщност албумът не се ограничава само с оперетите, има и непознати неща - като прекрасните песни на Щолц и Кюнеке, композирани за Хелге Розвенге, които са много трудни за пеене. Във вокален план това се превърна в едно от най-големите предизвикателства за мен през последните години. Тези оперети могат да бъдат определени като музика, „лесна за слушане”, но никак не са лесни за изпълнение. И песните са с високо качество както като музика, така и като текст. Отчасти творбите са спомен от детството ми. Дядо ми е учил в Берлин по време на премиерите на повечето от тези оперети, а баба ми пееше тези песни, когато бях дете. След това съм  слушал знаменитите записи на Рихард Таубер и Фриц Вундерлих и много ги харесвах!

Изследванията, които направих във връзка с този албум, бяха също така впечатляващи, както и интерпретацията на песните. И още - радостта да използвам цялата палитра на гласа ми! За музиката на Абрахам и Бенацки е необходим лиричен поп сонг глас като на Петер Александер, за ариите на Пучини и Лехар се налага лирико спинтов глас, но за някои други е необходим истински хелден тенор. Но разбира се след „Зимен път” и всички трагични опери, тези песни са източник на радост и добро настроение. Между звукозаписните сеанси всички лица бяха озарени от усмивка и винаги имаше някой, който да тананика или пее тези чаровни мелодии.


Надявам се един ден да пея на сцената Принц Данило или Су Чонг! Тези две роли много обогатяват. Но първо ще пея Айнщайн от „Прилепът”. И още много роли от оперети фигурират  в списъка на моите желания
, сподели Йонас Кауфман за новия си албум на страниците на френското списание „Classica“. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06