Фамилията на известния български диригент Камен Големинов (1940-2014) извиква в съзнанието името на класика на българската музика - Марин Големинов. Да, той е роден в интелектуалното семейство на големия композитор, диригент, педагог и изкусната преводачка от немски език Лили Големинова. Започнах да свиря на пиано на греховно ранна възраст - си спомня музикантът, който тръгва по стъпките на своя баща. Раздвоен между дилемата да следва музика и френска филология (овладяването на чужди езици му се отдава лесно - говори добре немски, френски, руски, италиански, английски, испански), избира Музикалната академия и завършва с отличие дирижиране при проф. Влади Симеонов. Специализира в академията „Санта Чечилия” в Рим при прочутия Франко Ферара. Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели” (Стреза, Италия) и Шестия международен фестивал във Флоренция. След тези успехи е поканен да дирижира Оркестъра на Романска Швейцария, Оркестър „Ламурьо” (Франция), Филхармониите на Лисабон и Порто, Сан Карло (Неапол). Двадесет години от диригентската му кариера (1972-1992) са свързани с Оперно-симфоничния оркестър на БНР, известен като оркестър „Симфониета”. С този състав освен класическия репертоар, Камен Големинов осъществява световни премиери и записи на много български композиции. Солисти на оркестъра са именити български изпълнители като Георги Бадев, Петко Радев, Лидия Ошавкова, Антон Диков, Георги Желязов, Богомил Караконов и други, а първите си записи в БНР по покана на диригента правят цигуларят Светлин Русев и певицата Александрина Пендачанска. Оркестър „Симфониета” концертира активно и в чужбина - Италия, Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония. Прави много записи за Радиото и фирмата „Балкантон”. С някои от тях ще чуете интерпретациите на Камен Големинов - диригент с впечатляваща култура и финес. През 1992 г. Маестрото е поканен да дирижира и преподава в новосъздадената музикална академия в Ешпиньо (Португалия), където остава до края на дните си.
петък, 13 февруари от 19.30 часа
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски..