Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино Одеон обяви извънредна нощна прожекция на филма "Раната" на Фатих Акин след премиерата на книгата му "В клинч" тази вечер

Раната, филм на Фатих Акин
Снимка: София филм фест (http://siff.bg)
Заради огромния интерес към най-новия игрален филм на германския режисьор от турски произход Фатих Акин кино Одеон обяви извънредна нощна прожекция. Тя ще започне в 23.00 часа и ще приключи в малките часове. Причината е, че е напълно разпродаден салонът за редовната прожекция, която ще последва представянето на книгата "В клинч", издадена от Колибри. Последният филм на Фатих Акин е един от акцентите на София филм фест тази година.

Има ли в автобиографичната му книга отговор на въпроса какво кара един млад германски режисьор от турски произход да се обърне кам раната на арменския геноцид от 1915г.? На този въпрос отговаря Владо Трифонов - отговорен редактор на поредицата за кино в издателство Колибри и директор на филмотечното кино Одеон.

Няма как в книгата да намерим този отговор, каза Владо Трифонов, защото е писана малко преди Фатих Акин да се заеме с "Раната".

Затова пък можем да чуем секунди от интервюто, което самият Фатих Акин дава на група журналисти след премиерата на "Раната" във Франция. 

Исках да разчупя мълчанието, защото не се говори много за това, което се случва с арменците в Турция през 1915г. Доскоро, ако говориш за това, можеше да пострадаш. Темата беше заглушена - казва Фатих Акин.

Фатих Акин е от най-изявените режисьори на своето поколение. Първия си голям успех постига с филма „Срещу стената“, за който печели „Златна мечка” в Берлин през 2004 година. Филмите му Солино“, „Храна за душата“, „На прага на Рая“ и „Музиката на Истанбул“, а сега и "Раната" го правят един от най-значимите кинотворци.

Как става така, че всеки филм на Фатих Акин придобива собствена душа? Какво мотивира талантливия германски режисьор да се върне назад към корените си в Турция и да запази едновременно свободата да я критикува и да съпреживява магията на майчината си земя? Какви отговори на това вечно пътуване между Босфора и Илба намираме в книгата и във филмите на Фатих Акин? И защо е толкова важна музиката за Акин?

Това са въпросите, на които ще чуете отговорите в интервюто на Ирина Недева с Владо Трифонов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия,  а през всички фестивални дни в  парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26

"Космически концерт на Джейкъб Колиър и "Мистерията на българските гласове" на 11 юли

Остават броени часове до първия съвместен концерт на мултиинструменталиста и носител на 6 награди „Грами“ Джейкъб Колиър и световно известния български хор „Мистерията на българските гласове“ - на 11 юли в зала 1 на НДК.   " С него много лесно се общува, когато влезе, усмихва се, прегръща те и казва: „О, най-после да се видим на живо". Изведнъж..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

"Неравноделната душа" с прожекция-специално събитие на 12 юли в "Одеон"

Прожекция-специално събитие на документалния филм "Неравноделната душа" се подготвя във Филмотечно кино "Одеон" - на 12 юли от 18:00 часа.  Пълнометраженият документален дебют на София Стойчева – сценарист и режисьор на филма, е емоционален разказ за хора от различни националности, които, без да имат родови връзки на Балканите, посвещават години..

публикувано на 09.07.24 в 17:25
Димитър Драганов

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни . Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога. Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами..

публикувано на 09.07.24 в 16:47