В Израел приемат операта "Набуко" за национална, въпреки че музиката е създадена от италианския композитор Джузепе Верди. А в либретото, макар че има нещо от Библията, по-скоро лежи измислена история. С операта "Набуко" е открита Операта в Тел Авив, както и летният музикален фестивал на Масада. Неслучайно отново с постановката за сриването на Първият еврейски храм от Навуходоносор през месец април беше отбелязана 30-годишнината от откриването на новата сграда на Телавивската опера.
Това е петата постановка на "Набуко" в театъра. В края на прочутия хор на евреите ръкоплясканията в залата бяха толкова бурни, че диригентът Даниел Орен прекъсна представлението и обяви, че хорът ще бъде изпълнен "на бис“, като той кани публиката също да пее. Включиха се присъстващите на премиерното представление депутати, министри, бизнесмени. На мен ми се случи да бъда до лекаря на операта, който е и много известен тенор, така че удоволствието бе невероятно!
Според режисьора на представлението Стефано де Пралафера то е решено не толкова като опера, а като оратория, в която главен герой е народът. Неслучайно на излизане от залата зрителите си тананикат не мелодията на някоя от ариите, а прочутия хор! Разбира се, много добре бяха подбрани актьорите. В ролята на Абигайл – приемната дъщеря на Навуходоносор, бе певицата Ана Пироци. Тя изпълни много добре изключително трудната ария, която навремето е била "препъникамък" дори за Мария Калас. Разбира се, тукашната критика си припомняше блестящото изпълнение на Гена Димитрова в предишна постановка.
Лично аз имам някои възражения срещу постановка на операта като оратория, което предполага певците да застанат статично някъде из сцената и да си изпълнят ариите, изключва балетни сцени или зрелищни решения. За щастие художниците на декора Аликсандре Херолд и на костюмите Фернад Руиз не са се съобразили буквално с тази концепция. В първо действие декорът е лаконичен, но поразяващ. От дантела от летви са очертали силуета на Първия храм, който много зрелищно рухна с едно отвързване на въжета. Те от своя страна образуват и мозайка от шестолъчки. Във второ действие отново като дантела са загатнати висящите градини на Вавилон, където се развива действието. Единственото малко излишно или поне не особено вписващо се в концепцията бе бутафорен кон, но според режисьора нямало в света изображение на пълководец без кон, та това трябвало да бъде коня на Набуко. Костюмите също бяха интересни: в контраст с униформите на вавилонците туниките на евреите бяха решени в бледо синьо и бяло – цветовете на националния им флаг. Единствено дразнеше яркочервената перука на Абигайл, но това било, за да направи отблъскваща героинята.
С диригент като Даниел Орен представлението не можеше да бъде скучно, а по-скоро твърде динамично и завладяващо! Спектакълът е съвместен с оперния театър в Лиеж, Белгия, който от своя страна е "завзет" от италианци. Любопитно е, че и италиански политически партии вземат за химн хора не евреите – например сепаратистката партия, искаща отделяне на Северна и Централна Италия от южните части. Операта, която е третата на Верди, но първата му успешна, печели навремето сърцата точно с този хор, който е символизирал независимостта на Италия от Австрия. А иначе в музиката наистина има еврейски мотиви, които композиторът е чувал в песните на съседите си евреи в детството си.
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..