В аванс проследяваме политическата обстановка преди предстоящите местни избори. На фона на нереализираните докрай реформи – възможни ли са генерални политически обрати, които да доведат до предсрочен парламентарен вот заедно с местния такъв?
Отговорите и анализите търсим от доц. Александър Маринов – преподавател по политология в СУ "Свети Климент Охридски" и ПУ "Паисий Хилендарски".
Предсрочни парламентарни избори са възможни, независимо от привидността на стабилност на това управление на страната, прогнозира той в интервю за Радио Пловдив.
В настоящата политическа конфигурация в парламента не само няма силна опозиция, а част от нея, като ДПС, участва в самото управление, отбеляза политологът.
По думите му, стабилността на едно управление идва от това дали то успява да решава проблемите на обществото, а не дали има непосредствена конкуренция.
Това управление не само не решава проблеми, а ги отлага и харчи доста големи публични средства за неясни проекти, подчерта той.
Политологът е на мнение, че нереализираните реформи и отложени промени се дължат на това, че интересите на властовата политическа каста противоречат на интересите на обществото.
Изходът от невъзможността на политиците да се споразумеят помежду си е осуетяване на реформите и превръщането им в бутафория. Затова нашата демокрация е със съмнителна стойност, счита още преподавателят.
Изминалият политически сезон той оприличи на локомотив, който не задвижва влаковата композиция и чиято пара отива изцяло в свирката.
Много приказки за реформи, много големи хвалби, а накрая планината се напъна и дори и мишка не можа да роди.
Според него, обществото трябва да задава въпроса към управляващите къде са резултатите, а не къде са заявленията, писаните текстове и решенията, които увисват във въздуха.
Под знака на този въпрос ще преминат и местните избори, подчерта още Маринов. Той предвижда изключително разнообразие и политически "тюрлюгювеч" по отношение на подкрепата на кандидатите за кметове.
По думите му, в Пловдив битката за мястото на градоначалник ще бъде основно между Иван Тотев и Славчо Атанасов, а останалите по-малки играчи ще се препозиционират при евентуален балотаж.
Доц. Маринов заяви още, че се очертават трудни за избирателя избори поради това, че на някои места в страната ще се гласува с 4,5 бюлетини.
Цялото интервю с доц. Александър Маринов можете да чуете в звуковия файл.
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...