Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Легенди от злато”: Естетика и злато

Експонати от Панагюрското златно съкровище.
Снимка: БГНЕС

Що за хора са били древните жители по нашите земи, ако съдим по намерените накити: златни венци, пръстени, обеци, маски, геми, камеи. Когато се вгледаме в изключително прецизните миниатюри, украсявали техните съдове, трудно може да се каже коя от находките е по-изумителна и изящна.

Като самостоятелна наука естетиката се развива доста по-късно във времето. Как са могли нашите предци да се справят с такова разнообразие при използване на технологиите, съчетано с понятията: хармония, красота, мяра.

Най-новите изследвания върху Варненското съкровище или на 30 000 предмета от Дъбене хвърлят поредното предизвикателство пред археолози, антрополози, металурзи, физици, химици, математици: Откъде древните хора са познавали принципите на съвършените пропорции, далеч преди теориите и формулите за златното сечение; за използването на числото 3.14 и т.н.

26 октомври


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40