Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Тошев: важно е да припомним първото председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа в навечерието на второто, което започва на 10 ноември тази година

ПАСЕ : 5май 1992 Дебатите по приемане на България в Съвета на Европа. Снимка архив Лъчезар Тошев /отляво/


Точно на 10 ноември 2015 ще започне българско председателство на  Комитета на министрите на Съвета на Европа. Това се случва за втори пореден път. Първото беше през 1994г.

За кратката ретроспекция назад ни помага Лъчезар Тошев - един от най-видните ни български представители в ПАСЕ, ако съдим по активността му като докладчик в проекти за решения, препоръки, мотиви, становища в рамките на организацията.

Лъчезар Тошев ръководи българската делегация от 1997 до 2001 г.  През 2009г. - 2013г. отново е член на ПАСЕ, Заместник Председател на българската делегация в Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа и Вицепрезидент на групата на Европейската Народна Партия / Християндемократи. Почетно е асоциран към ПАСЕ и е носител на Медала за заслуги към Съвета на Европа.

Когато кажем Съвет на Европа разбираме човешки права, свобода на медиите, върховенство на закона. Мислим за Страсбург, а не за Брюксел, не за Съюз, а за Съвет, в който членуват страните от т.нар.  „Голяма Европа“ - 47 страни членки, за разлика от 28 страни членки на Европейския съюз, за препоръки, а не за закони, за критични доклади, а не за оперативни програми. На практика Съвета на Европа е най-голямата и най-старата европейска организация, в която членуват всички европейски държави с изключение на Беларус заради проблемите със спазването на човешките права там.

България става член на Съвета на Европа едва три години след промените от 1989г., но Лъчезар Тошев донесе в студиото на Хоризонт до обед документ №7, който още в далечните години след Втората световна война резервира мястото на България с подписите на "бащите основатели" на най-голямата пан-европейска организация.  България заема това свое място едва след като започват демократичните промени и когато излиза от режима на съветски социализъм.

Само две години след приемането на България в Съвета на Европа страната ни поема председателсстването на Комитета на министрите на СЕ. Това става по времето, когато посланик към Съвета на Европа в Страсбург е докторът по философия Светлозар Раев, а ръководител на българската делегация в ПАСЕ - Аспарух Панов.

Посланик Светлозар Раев председателства Комитета на Министрите

Първият български посланик към Съвета на Европа Светлозар Раев остава на този пост от 1992 - 1998 г. и на практика подготвя основополагащите документи, които България е иницирала в рамките на Съвета на Европа. Той е син на Димитър Раев, кмет на Търново през 20-те години на ХХ век., учил е във френския католически колеж "Свети Августин" в Пловдив преди закриването му през 1943г., по-късно следва право в Софийсия университет преди да бъде изключен по политически причини. През 50-те години е изпратен в лагерите Куциян и Бобов дол. От 1950 год.започва период на тежка-физическа работа: на леярска пещ, при строежа на сградата на софийското летище, а по-късно като художник-приложник при изработка на керамични декоративни елементи. Работи като приложник-художник при фонда на Съюза на българските художници, а през 1964, по време на работно пътуване към Прага, се отклонява към Виена и иска политическо убежище там. Продължава следването си в Университета на Рейн-Вестфалия в Аахен във Философския факултет по специалности: държавни науки, социология, история на архитектурата и градоустройството. 1975 год.се дипломира като Доктор на философските науки. Работи като научен сътрудник в градския музей на град Кьолн; към катедрата за градоустройство на Аахен.

Д-р Светлозар Раев - реч при последното му участие в Комитета на Министрите, 1999г., снимка архив Лъчезар Тошев

През 2010 г. Съветът на Европа прие Харта за образованието в демократично гражданство и образованието за човешки права. В основата на процеса довел до приемането на този значим европейски документ стои българинът Светлозар Раев от Велико Търново - каза Лъчезар Тошев.

Последната година е от бурните в Съвета на Европа и за Парламентарната му асамбелея. В началото на тази 2015 година, заради анексирането на Крим Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) лиши руската делегация от основни правомощия: право на глас и участие в работата на ръководните ѝ органи. Русия отговори с напускане. Заради сложната геополитическа обстановка, а и отново размирните днес времена за човешките права е интересен въпросът какво е най-голямото предизвикателство пред Съвета на Европа, респективно българското председателстване на Комитета на министрите на СЕ днес.

Цялото интервю на Ирина Недева с Лъчезар Тошев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илияна Йотова присъства на откриването на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва"

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства на откриването на 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" в Перник. Той се организира от Община Перник и фондация "Култура Перник" под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и с подкрепата на Министерство на културата и Министерството на туризма. Официалните лица и гости на..

публикувано на 24.01.25 в 20:19
Светла Петрова

Светла Петрова: Мило е да се върнеш у дома, за мен Радиото е дом

Мило е като се върнеш у дома, страшна тръпка е. За мен Радиото е дом, призна в интервю по случай 90-годишнината на БНР в предаването "РадиоТочка" дългогодишният журналист на БНР Светла Петрова. "Радиото, специално "Хоризонт", беше прекрасно място. Завършила съм радиожурналистика във ФЖ, но трудно можеше да започнеш работа в радиото,..

публикувано на 24.01.25 в 20:06

В Барселона разбиха една от най-големите престъпни групи за трафик на наркотици

Гражданската гвардия в Барселона разби една от най-големите организирани престъпни групи в трафика на наркотици. Заловени са над 2 тона кокаин, близо 50 огнестрелни оръжия и 6 милиона евро в брой. Освен заловените в Испания наркотици, още над 4 тона дрога, предназначени за Европа, са иззети от държави в Южна Америка. Разследването е..

публикувано на 24.01.25 в 19:26
Добромир Банев

Добромир Банев: Да възпитаваме доброто в себе си, добротата и любовта вървят ръка за ръка

Въпросите за любовта и омразата са вечни въпроси, не са актуални само сега и днес. Аз вярвам, че трябва да възпитаваме доброто в себе си и да го проявяваме по-често. Така че добротата и любовта вървят ръка за ръка. Това препоръча един от най-популярните съвременни поети Добромир Банев в интервю пред БНР, в предаването "РадиоТочка"...

публикувано на 24.01.25 в 19:21

Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове

Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове. Около 1 милион домакинства останаха без електричество. Сериозно беше нарушен транспорта. По крайбрежието на Република Ирландия скоростта на вятъра достигна рекордните 183 километра в час. Само там има най-малко 725 000 домакинства без ток. Електрозахранването беше прекъснато и..

публикувано на 24.01.25 в 19:18
Снимката е илюстративна

Свлачище затруднява движението по пътя Асеновград - Смолян

Свлачище затруднява движението по пътя Асеновград - Смолян. Падналите камъни са на около 5 километра след село Бачково. Няма пострадали. Непроходимо е платното в посока Смолян. Движението се регулира от полицейски екип. Образували са се колони от автомобили. Очаква се на място да пристигне тежкотоварна техника, която да разчисти пътя...

публикувано на 24.01.25 в 19:11

Борис Борисов: Опитаха да ме отвлекат заради неизпълнена сделка между наш бизнесмен и шейх

Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен посланик на България в Йемен Борис Борисов в интервю пред БНР.  Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни! В предаването "РадиоТочка" той разказа за работата си в мисията и..

публикувано на 24.01.25 в 18:25