Освен добре известните на всички меломани "Златна" зала и зала "Брамс" в концертния комплекс Музикферайн във Виена, открит през 1870 година и оттогава любимо място и на публика, и на изпълнители, преди вече 10 години бяха направени от четири нови зали, наречени с привлекателните и интересни имена "Стъклена", "Дървена", "Метална" и "Каменна". Те са в подземните етажи на комплекса, но когато си там, освен че загубваш всякакво покритие на телефона и нямаш връзка със света, можеш да се загубиш в красота и музика – стига да попаднеш в подходяща компания.
На 26 ноемви в Стъклената зала се състоя 28-ия поред концерт от цикъла Uno.Due.Тrе, организиран от Музикферайн по идея на Мариялена Фернандес – индийска пианистка, която повече от 40 години преподава в Университета за музика и изпълнителски изкуства в австрийската столица. Мариялена Фернандес е дама, която не можеш да не забележиш – тя е „цветно присъствие“ и „грее“, когато е наоколо. Екзотичната й красота се допълва и от желанието да доведе до публиката нестандартните си идеи, включващи непозната музика, изпълнена от ансамбли за камерна музика, в които свирят както утвърдени музиканти, така и нейни студенти – дебютанти. Проф. Фернандес споделя:
В концерта на 26 ноември акцентът падна върху музиката на българския класик Панчо Владигеров. Затова и повечето от изпълнителите бяха българи: пианистката Ружа Семова - победител в конкурса "Панчо Владигеров" - Шумен и носител на специалната награда за най-добро изпълнение на пиеса от композитора; цигуларката Теодора Късметска-Сороков и джазмените Александър и Константин Владигерови - внуци на Панчо Владигеров и радетели за разпространяване на творчеството му. Заедно с тях на сцената бяха още проф. Мариялена Фернандес и нейната студентка - виолончелистката от Япония Канаде Ошима.
Чуйте още подробности в репортажа от Виена на Ирена Гъделева - специален пратеник на БНР и интервюта с участниците в концерта.
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..