Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На бис - оперната прима Веселина Кацарова и диригентът Павел Балев

Веселина Кацарова и Павел Балев
Снимка: sofiaphilharmonie.bg

В предаването гостуват двама български музиканти с огромен авторитет в Европа и в света – оперната прима Веселина Кацарова и Павел Балев, главен диригент на Филхармонията на Баден-Баден, Германия. На 14 януари 2016 г. те се събраха за първи път на родна сцена – за концерта им със Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов” в зала „България”. Тази изява на двамата музиканти беше провокирана от съвместната им работа по компактдиска „Руски арии” заедно с оркестъра на Баден-Баден. Той излезе през октомври миналата година и беше номиниран за международната награда за класическа музика ICMA.

Концертът на 14 януари беше първата среща на Веселина Кацарова със Софийската филхармония след 27-годишна кариера по големите сцени:  Баварската и Виенската държавна опера (които я удостоиха с титлата „камерзенгерин” съответно през 2005 и 2010 година), Дойче опер – Берлин, Миланската скала, „Ковънт гардън” - Лондон, Парижката национална опера, театрите „Реал” в Мадрид и „Лисео” в Барселона, Метрополитен опера – Ню Йорк, Лирик опера - Чикаго и редица други. Кацарова често гостува на Залцбургския музикален фестивал, където дебютира през 1992 г. в операта „Милосърдието на Тит” от Моцарт под диригентството на сър Колин Дейвис. Фактът, че за първи път солира на Софийската филхармония е парадоксален, но има своето обяснение. Откакто гради своята кариера в чужбина, от 1989 насам голямата наша певица е правила само няколко концерта у нас - със Симфоничния оркестър на БНР и с Фестивалния оркестър на Новогодишния музикален фестивал. Затова всяка среща на Веселина Кацарова с българската публика е много емоционална за нея и за почитателите й, и преживяна по незабравим начин.

Павел Балев е главен диригент на Филхармонията на Баден-Баден и главен художествен ръководител на Международната лятна академия „Карл Флеш” в сътрудничество с концертмайсторите на Берлинската филхармония. Гостува на оперните театри в Хамбург, Лайпциг, Бремен, Цюрих, в Земпер опер - Дрезден и Комише опер -  Берлин. Има редовни изяви със Симфоничния оркестър на Датското радио, с Националния академичен симфоничен оркестър на Санкт Петербург, Националната опера и оркестъра на Монпелие, Софийската филхармония и редица други.

Сред солистите, с които е работил, са Ане-Софи Мутер, Едита Груберова, Томас Хемпсън, Диана Дамрау, Анна Нетребко, Пьотр Бечала, Веселина Кацарова, Красимира Стоянова. Двата компактдиска, реализирани от Красимира Стоянова и Мюнхенския радиооркестър под негово диригентство - ”Славянски арии” и „Арии от Верди”, получават редица награди.

Чуйте в звуковия файл предаването "На бис - българските музиканти" със специални гости Веселина Кацарова и Павел Балев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Богата културна програма за Деня на Свети Патрик

Посолството на Ирландия у нас организира поредица от събития по повод  Деня на Свети Патрик /17-и март/: 11 март, вторник, от  19.30 ч.:  Т радиционна ирландска музика  на живо  в Tom's Place, София ,  ( вход свободен ) 12 март, сряда, от 19.30 ч.:  Открит урок по ирландски танци  в читалище “Природа и наука“, София ( вход..

публикувано на 10.03.25 в 22:49

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 22-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Интервю със знаменития мексикански тенор Роландо Вийязон по повод предстоящия му рецитал “Белканто“ в партньорство с пианистката Сара Тизман в поредицата “Съкровени гласове“ в зала “България“ на 2-и април -..

обновено на 10.03.25 в 18:11

Спомени за български музиканти, творили преди Освобождението

В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме с дълбоко уважение личности от историята, оставили диря с постиженията си във времена, когато не е имало българска професионална школа.  Антон Панов и Никола Мутев са получили образованието си в чужбина. Панов е роден през 1787 г. в..

обновено на 10.03.25 в 14:47

Да израснеш с Владигеров - новият проект на Антонина Бонева и нейните ученици

Пианистката и изявена клавирна педагожка Антонина Бонева за пореден път подготвя съвместна изява със свои възпитаници.  След успеха на компактдиска "Да израснеш с Рахманинов" и концертите, които всички изпълнители представиха преди няколко години из България и в чужбина, сега на дневен ред е аналогичен проект, озаглавен "Да израснеш с Панчо..

публикувано на 10.03.25 в 14:07

"Последният страстен любовник" в афиша на Драматичния театър в Русе

Традиционната комедия на Нийл Саймън "Последният страстен любовник" е най-новото репретоарно попълнение в афиша на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. В деня, в който театърът обяви, че ще представи "Последният страстен любовник", свършиха билетите за първите две февруарски дати. И имаше защо. Много смях заради..

публикувано на 09.03.25 в 08:00
Китари на Джими Хендрикс и Ерик Клептън в Metropolitan Museum of Art в Ню Йорк

Рок бандата "Белканто" се събра отново

В Кърджали трима приятели възстановяват хитова музикална банда от 80-те години на миналия век. Някогашните момчета, покорили с китарите си сърцата на стотици почитатели, сега отново се събраха. Репетират всяка вечер, а амбицията им е през май да изнесат първия си концерт след десетки години затишие. Кои са те? Ще разберете от..

публикувано на 09.03.25 в 05:50
Венета Нейнска

Концерти с история - вече и на английски език

Поредицата "Концерти с история" на Венета Нейнска става все по-популярна. Както подсказва заглавието, в нея пианистката предпочита близкия контакт с аудиторията, на която разказва за авторите и пиесите, които изпълнява. През февруари за първи път бяха представени и "Концерти с история" на английски език. Идеята е уникална, но не е изненадваща, предвид..

публикувано на 06.03.25 в 14:50