Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общопрактикуващи лекари се обучават за работа с психично болни пациенти

Снимка: БГНЕС

Над хиляда общопрактикуващи лекари са се включили в обучение по проект "Подобрени услуги за психично здраве" от началото на годината до момента. Проектът се разработва от Националния център за обществено здраве и анализи и целта му е да подобри познанията на личните лекари за признаците на честите психични разстройства. От центъра очакват през февруари в обучението да се включат поне още 1000 лични лекари, психолози и социални работници.

По данни от проучването ЕПИБУЛ, около 20% от българите преживяват психично разстройство в определен момент от живота си. Всички желаещи от 16 области в страната могат да се включат до края на месеца, обясни д-р Захари Зарков, ръководител на проекта:

За съжаление сме притиснати от сроковете. Подканвам колегите, лични лекари, да се поинтересуват на сайта на Центъра по обществено здраве и анализи. Има информация към кого да се обърнат. Има я платформата публикувана. Всички хора от Югозападен, Южен централен, Югоизточен,  и Североизточен икономически регион са поканени, имам предвид практикуващите лекари да се включат в това обучение.

В края на миналата седмица експертите от Националния център по обществено здраве и анализи огласиха пред парламентарната здравна комисия доклад за състоянието на психиатричната помощ у нас, според който дори преди 1989 година, когато психично болните са били целенасочено изолирани, грижата за тях е била по-добре структурирана и осигурена, отколкото е в момента.

Има единични положителни примери, но липсва цялостна концепция за това как системата за психиатрична помощ да се промени в полза на пациентите, казва един от авторите на доклада д-р Владимир Наков, главен експерт в сектор "Психично здраве" в НЦОЗА:

Системата за психиатричната помощ е неравномерна. Има тенденция за разширяване на стационарната помощ, което е обратно на европейската тенденция за "психиатрия в общността" – т.е. потребителите на психично-здравна помощ са в домовете си и не са откъснати от обществото като цяло.

Част от лечебните заведения, които би трябвало да променят начина си на работа, са общинските центрове за психично здраве. Д-р Теменужка Матева, директор на Центъра за психично здраве в Русе, отбеляза, че анализът в доклада е направен без проведен разговор както със самите пациенти, така и с гилдията. Документът се позовава на данни на Световната банка от 2005-2006 година, подчерта тя.

Натовареността на диспансерите с лежащо болни при нас е много голяма, обясни още д-р Матева. По думите ѝ, психично болният човек има нужда от комплексно обслужване. Тя призова да не се разваля нещо, което работи, и добрият пример да се пренесе и на други места.

Гледните точки по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алпийски козирог

Ловно стопанство "Кормисош" е единственото в България с алпийски козирози

В Държавното ловно стопанство "Кормисош" възобновяват популацията на алпийския козирог. То е единственото в България, в което се отглежда стадо алпийски козирози. 16-те животни са докарани тази година от Бавария, адаптират се добре и вече чакат поколение.  Специфичният вид кози някога е обитавал територията на България и е изчезнал. Сега в Държавното..

публикувано на 20.04.24 в 17:34
Бяло море край Марония, Гърция

Гърция забрани със закон поставянето на чадъри и отварянето на заведения на 198 плажа

Гърция защити със закон чистотата и екологичната стойност на 198 плажа. За тях вече не се допуска отдаване за заведения. Забранява се поставянето и на чадъри. Министерството на околната среда въведе забрана за екологична намеса в почни 200 плажни ивици в страната. Това са плажове, които се намират в мрежата "Натура2000" и на тях..

публикувано на 20.04.24 в 17:22

В конкурса "Вкусотиите на Северозапада" най-добра маса наредиха от Съюза на слепите

Съюзът на слепите в Монтана с най-добра маса в конкурса "Вкусотиите на Северозапада". Над 20 участници представиха традиционни за региона гозби Пълнени чушки с боб, с ориз и праз, постни сърми, най-различни видове баници, питки, разнообразни десерти изложиха в кулинарния конкурс „Вкусотиите на Северозапада“. За втора поредна година НТС Монтана събра..

публикувано на 20.04.24 в 16:54
Временен медицински пункт във военна болница в Солун, Северна Гърция

Гръцки лекари с предложение да приемат и лекуват мирни граждани от Газа

Гръцки лекари изразиха готовност да приемат мирни граждани от Газа, пострадали в конфликта между Израел и радикалната групировка "Хамас". От Лекарския съюз в Атина се обърнаха към правителството с такова предложение. Съюзът на лекарите, които работят в държавните болници, отправи обръщение към министъра на здравеопазването. В него се..

публикувано на 20.04.24 в 16:41
Лидерът на

Ердоган разговаря в Истанбул с политическия лидер на "Хамас"

В Истанбул започна срещата между турския президент Реджеп Ердоган и политическия лидер на "Хамас" Исмаил Хания, съобщиха турски медии, цитиран от Ройтерс. По-рано Ердоган заяви лаконично, че разговорите ще бъдат в духа на установения дневен ред, докато според източници от "Хамас", двамата ще обсъждат войната в Ивицата Газа. Лидерът на..

публикувано на 20.04.24 в 16:36
Христо Гаджев

Христо Гаджев: Според мен има голям проблем с храненето в армията

Въпросът за храненето с армията не е решен. Това каза председателят на Комисията по отбраната Христо Гаджев.  Той изрази изненада, че  правителството „Денков“ е удължило договора за осигуряването на военните с храна по време на учения. И посочи, че ще има изслушване в ресорната комисия.  Преди по-малко от месец правителство в оставка на Николай..

публикувано на 20.04.24 в 16:11

Текат довършителни работи по новия затвор край с. Самораново

Вървят довършителни работи по изграждането на новия затвор за 400 лишени от свобода мъже край дупнишкото с. Самораново. Проектът за новия затвор е за около 35 мил. лева и се финансира по  Норвежкия финансов механизъм 2014-2021.  На 29 април ще бъдат отчетени резултатите по проекта. Комплексът ще бъде показан на норвежките партньори. Това беше..

публикувано на 20.04.24 в 16:02