Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Широв: На руската икономика не стигат инвестиции, тя губи доходи и намалява развитието си

Снимка: Николай Кръстев

Мисля, че достигнахме предела на обезценката на рублата към долара и европейската валута. Не виждам катастрофален сценарий на развитие. Ако продължи плавното развитие на процесите, не виждам нищо обезпокоително и мисля, че нивата, които ще достигне през тази година рублата спрямо долара и еврото ще бъдат около 82, респективно 85. Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Александър Широв, зам.-директор на Лабораторията за анализи и прогнози към Института за народностопански прогнози на Руската академия на науките. Според него в близките години цената на рублата ще остане зависима от цената на петрола на световните пазари:

Мисля, че ще спре тенденцията да пада и цената на нефта ще се започне да се повишава и няма да е на тези нива, на които сега я наблюдаваме - около 30-35 долара за барел. Това ще повлияе върху стабилизирането на курса на рублата спрямо долара и тя ще се засили в диапазона между 70-80 рубли за един американски долар през тази година.

Смятам, че след постигането на нивата от 85 рубли за 1 долар Централната банка на Русия ще се включи в защитата ѝ, защото ефектът върху другите сектори на руската икономика ще бъде много съществен. 

Русия все още не се намира на позиции, които да насочват, че икономиката ѝ се движи от развитие към забавяне, заяви Широв, според когото са необходими мерки в сферата на бюджетната и финансовата област. 

Русия е заинтересована от вноса на чуждестранна техника, имаме интерес да расте като цяло пропорцията на активите ни на международните пазари и затова на Москва ще ѝ трябва по-стабилен курс. Трябва курсът на рублата да се стабилизира, защото Русия не може да си позволи да живее дълго време с такъв нестабилен курс. Ще ви дам следния пример, ако преди 2 години БВП на Русия превишаваше 2 трилиона американски долара, то в края на 2015 той се е понижил на нивото на 1 трилион, което означава, че Русия е изгубила 1 трилион долара в световната икономика, което наистина е много сериозна сума.

Експертът коментира, че не западните санкции заради Крим имат основното влияние върху развитието на руската икономика:

Санкциите сега не са значим макроикономически фактор и те не влияят върху динамиката на икономическите процеси. Обаче на руската икономика не стигат инвестиции и тя губи доходи. В резултат на това виждаме, че икономиката в началото стагнира, а сега - намалява развитието си. Така че това според мен е основният проблем, а санкциите са допълнителният фон на цялата картина.

В последно време Русия засилва икономическите си връзки с Иран, Индия и Китай. Широв коментира:

Безусловно Китай има много голяма икономика, Индия има сериозна перспектива на развитие, но ако връзките с ЕС бъдат възстановени, то ефектът от тези евроазийски проекти и отношения ще се промени положително за всички в Европа, Русия и Китай. Китай не може да замени Европа в икономически план за Русия. Китай може да помогне на Русия да преживее тази ситуация, като се реализират различни проекти обаче, от гледна точка на развитието на руската икономика и свързаният с това достъп до технологиите и повишаването на ефективността ѝ, на Москва ще й трябва да се кооперира с Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма окончателни резултати от вота за общински съветници в Сандански

Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..

публикувано на 24.02.25 в 09:12

Кръгла маса за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас в НС

Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание.  Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..

публикувано на 24.02.25 в 09:08
Руският заместник-външен министър Сергей Рябков, който отговаря за контрола върху ядреното въоръжение.

Русия се обяви за "дългосрочна мирна сделка за Украйна", не за бързо примирие с подкрепата на САЩ

Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..

публикувано на 24.02.25 в 09:04

Христо Римпопов: Не се вижда фигура, която да е алтернатива на лидера Зеленски

Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш".  Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..

публикувано на 24.02.25 в 08:45

Икономическият и социален съвет с предложения за промени в пенсионната система

Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални и граждански организации. Анализът на Икономическия и социален съвет беше разработен по..

публикувано на 24.02.25 в 08:28

Евростат представя данни за инфлацията в ЕС

Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по..

публикувано на 24.02.25 в 08:18
Фридрих Мерц

Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на отиващия си канцлер Олаф Шолц.  След преброяване на всички бюлетини в Бундестага влизат..

публикувано на 24.02.25 в 08:04