Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д. Григорова: В Русия има сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските

И. Христов: Наблюдаваме последните издихания на българския постпреходен модел

| обновено на 24.02.16 в 13:54
Снимка: БГНЕС

Системният проблем е, че времето, за което мислим и за което помним, e времето между две правителства или двама министри, магическата дума „съюзник“ или „партньор“ ни хипнотизира и забравяме, че всички имат стратегически интерес и сменят тактиката според ситуацията. Ние трябва да мислим за нашите, независимо от конфигурацията в момента.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ доц. Дарина Григорова  по повод чуждестранните влияния в българската политика. Тя изтъкна, че основната мишена на чуждото културно влияние са подрастващите, чийто път започва:

В Русия има носталгия и сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските. Това е имперско мислене. То може да затихва при определени периоди, но не изчезва. Така че, като външни фактори, и двете са еднакво силни в България. Аз мисля, че нашите турци, поради дългото съжителство с българската култура, която е европейска, са повече европейци, отколкото анадолци. Проблемът е външното влияние и това, че Турция използва ислямизма като инструмент за пантюркизъм. Пантюркизмът е на първо място - турското влияние. Ислямът е само инструмент, но оттам е заиграването с Катар, със Саудитска Арабия. Ние не знаем тук мюсюлманските училища, които се спонсорират отвън, откъде идват, на какъв език говорят, турски или арабски, на какъв език са учебниците, откъде идват емисарите.

Русия е европейска, все пак, държава и тя ни е много по-близка,  така че нейното влияние не може да бъде така пагубно, убедена е Григорова. Според нея Турция е особено чувствителна по въпроса с кюрдите, а убийството на катапултиралия руски пилот показва че ислямизмът ще бъде последният пирон в неоосманистката идея.

Общият път пред българите ще се появи когато интелектуалният елит престане да презира народа си, категорична е Григорова, според която чуждопоклонничеството поражда реакции на еснафско малодушие. Проблемът отдавна е разгледан в литературата, припомни тя и спомена „Пази, Боже, сляпо да прогледа“ и „Падна леко“.

СнимкаДоц. Иво Христов припомни китайска поговорка, според която образоването на децата в едно общество е начин то да бъде покорено. Западът e спечелил Студената война именно благодарение на ерозията на образите.

В момента, в който подмените образите и започнете да мислите с образите на своя потенциален геополитически противник, вие сте загубили битката. Другото е въпрос само на технологии. В България и в Съветския съюз това стана отгоре надолу -  в лицето на управляващата номенклатура.

Ако искате да дадете реална битка и да устоите своя суверенитет и оттам алтернативност, вие трябва да имате собствена картина на света, обобщи Христов. С  тази картина на света, със своите разбирания за този свят, интерпретациите, ти имаш шансове да имаш и собствен реален свят, в противен случай ще живееш в друга, чужда  игра.

Христов  нарече създаването на комисия в НС, която да проверява за неправомерна намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България буря в чаша вода и елемент от т. нар. "хибридна война", в която се търсят агенти рубладжии и "пета колона":

Все пак ние нямаме 1 000 000 руснаци, живеещи в България, та да привиждаме в тях пета колона на Кремъл с всички идващи от това последици, но имаме 1 000 000 турци или мюсюлмани, които волно или неволно се влияят от влиянието на съседна Турция – те имат там свои роднини, свои връзки, свой бизнес, ако щете. На второ място, ние имаме една политическа сила в лицето на ДПС, която успяваше криво-ляво да контролира тази група в рамките на последните 20 – 25 години.

Турция вече е излязла извън контрола включително на НАТО-вските структури, изтъкна той и допълни, че за американско влияние у нас не се говори, защото „в къщата на обесения не се говори за въже“.

България влиза отново в окото на голямата геополитика. Ще влезем не благодарение, а въпреки нас. И тогава всички тези съшити с бели конци институционални, политически и всякакви други механизми, които изграждат българското статукво в последните 20-25 години, ще се разпаднат. Поради тази причина наблюдаваме  последните издихания на българския постпреходен модел.

Христов не прогнозира какво ще измести този модел, тъй като това зависи от виталността на обществото. Вътрешният политически живот у нас все още се структурира не по вътрешни фактори, а по външни, изтъкна ученият и направи аналогия с делението на русофили и русофоби след Освобождението. Това показва, че липсват вътрешни структуроопределящи линии, поясни той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уволниха директора на Смолянския театър Румен Бечев

Директорът на Смолянския драматичен театър Румен Бечев е освободен от длъжност, потвърдиха за БНР от Министерството на културата. Той е вторият директор на театър в страната, който служебният министър Найден Тодоров уволни тази седмица. В понеделник това се случи с директора на Разградския театър Левон Манукян.  Срещу схемите за..

публикувано на 04.10.24 в 17:00

След седмица обявяват лауреата на Нобеловата награда за мир

Точно след седмица, на 11 октомври, ще бъде обявен лауреатът на Нобеловата награда за мир, припомнят Асошиейтед прес и Франс прес.  Това ще стане в момент, в който в света бушуват над 50 конфликта, най-големите от които са този в Украйна и този в Газа, разпрострял се и в Ливан и въвлякъл и Иран.  Тази година номинираните са 286, но имената им се пазят в..

публикувано на 04.10.24 в 16:55

Д-р Наташа Янева: 50% за диабет тип 1 при децата е генетична предразположеност

Лекари от клиниката по детска ендокринолигия "Проф. Иван Митев" в сътрудничество с лекари от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" ще проведат скрининг - ранна диагностика, на диабет тип 1 при деца, от новородени до 18-годишна възраст, които имат роднина по първа линия с това заболяване. "Проблемът е сериозен в България. Такъв скрининг за захарен..

публикувано на 04.10.24 в 16:55
Служебният министър Найден Тодоров

Срещу схемите за източване на бюджета: Културният министър с програма за реформи в 10 стъпки

Служебният министър на културата Найден Тодоров оповести програма за реформи в 10 стъпки, за да се спрат схемите за източване на бюджета. Той предлага единна система, която да следи продажбите на билети и разходването на държавни пари в културните институти. Найден Тодоров пред БНР: Няма нарушения в театрите, като тези в Разград Министърът..

публикувано на 04.10.24 в 16:41
Юмер Хатиб, инж. Невхис Мустафа и Айваз Чакър

Заплахи срещу общинското ръководство на Дулово

Заплахи срещу общинското ръководство на Дулово водят до напрежение в работата на местните власти.  За това сигнализираха кметът на Общината инж. Невхис Мустафа, един от заместник - кметовете и секретарят на брифинг в Силистра. Опитите за всяване на страх стартират още преди месец с непристойна публикация в интернет сайт, в която лично е..

публикувано на 04.10.24 в 16:39

Страните от ЕС подкрепиха предложението на ЕК за мита върху вноса на електрически коли от Китай

Страните-членки на ЕС подкрепиха предложението на Европейската комисия за налагане на окончателни изравнителни мита върху вноса на електрически превозни средства от Китай, задвижвани с акумулаторна батерия. Това е още една стъпка към приключването на антисубсидийното разследване на ЕК, изтъкват от Брюксел. Регламентът за изпълнение на..

публикувано на 04.10.24 в 16:33
Илиян Василев

Илиян Василев: Проблемът е, че нямаме план как да си пренастроим енергетиката

Проблемът е, че нямаме план как да си пренастроим енергетиката. Това заяви пред БНР енергийният експерт Илиян Василев.  "Пропуснахме десет години, в които можехме да заявим позиции, както и възможността да подготвим самата си енергетика за времето след момента, в който всеки прави това, което реши. Имаме сблъсък на лобита.  Но въглищното очевидно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30