Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Александър Танев и неговото опазено наследство

Проф. Александър Танев (в средата) с Панчо и Любен Владигерови



На 15 април 1996 година проф. Александър Танев - виден български композитор и общественик, си отиде от този свят, оставяйки едно значимо като богатство и обем творчество. Може би най-изпълнявани са неговите хорови песни, които звучат не само на българска, но и по международни сцени.

Ревностна изпълнителка и пазителка на творчеството на проф. Александър Танев е неговата дъщеря Борислава Танева, самата тя уважавана пианистка, композитор и професор по пиано в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". В интервю за предаването "Алегро виваче" по Програма "Хоризонт" тя сподели колко трудно е в наши дни да бъде издавано и разпространявано наследството, оставено от видните български композитори.

Това е тъжен и все пак повод да се сетим за него, но аз вярвам, че докато хората си спомнят за него, той е жив. Баща ми остави доста значително творчество: особено много хорови песни, два концерта за пиано, други творби за пиано, концерт за цигулка, три оратории и др. Всичко беше винаги свързано с историята на България - майтапеха го, че е най-добрия историк между музикантите и най-добрия музикант сред историците. Дейстително четеше историческа литература и беше признат ерудит.В разговора проф. Танева споделя и болката си, че България не се грижи и не подкрепя достатъчно разпространението на музикалната куртура - често няма добри издания на партитурите, те са само на кирилица и затрудняват чуждестранните изпълнители, които се интересуват от българската музика. Нотите на класическите български творби трябва вече да се дигитализират, за да има достъп до тях, казва още пианистката.

Чуйте цялото интервю с проф. Борислава Танева в първия звуков файл, а във втория - песента "Пицикати", посветена на Детския радиохор и често изпълнявана от него.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01