За 40 години аз не съм срещнал човек, който да се чувства като собственик на това съоръжение. Изглежда, че тези съоръжения или ползвателите на тези съоръжения ги имате като нещо чуждо, ако може и за без пари да се поддържа асансьора. Нежеланието на собствениците да плащат за ремонта на асансьорите доведе до плачевното състояние, в което са.
80 хиляди асансьора у нас не отговарят на европейските изисквания за безопасност. Голям процент от тях са на възраст между 30 и 60 години, има и такива, които се използват от 90 години. Не може на толкова години да се казва, че асаньорите са в ред и са в блестящо състояние, очерта тревожната тенденция Маринков. По думите му, ако оторизирана европейска компания провери тези асансьори, те категорично биха били спрени.
От своя страна Божидар Спасов, управител на етажна собственост, посочи част от проблема с изправността и поддръжката на асаньорите:
Държавата ни е хвърлила в един капан с това задължително абонаментно обслужване на асансьорите, но от бранша са си направили някакви разрешения и давахме по 10-20 лв. на етаж на месец, когато те бяха длъжни да правят 3 проверки в месеца. Сега те са задължени да правят само една проверка в месеца, но парите са същите и се увеличават.
Според председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков е необходимо още по-ясно регламентиране на отговорността за състоянието на асаньорите.
Неангажираността на собствениците може да струва живот, предупреди Емануела Фролошка - една от пострадалите при падането на асансьор в Майчин дом- София:
Това е първият винт, който беше изваден от моя крак след инцидента в "Майчин дом“. Замислете се, когато спестявате от поддръжка на асансьори, каква е цената на вашето здраве. Не спестявайте жълти стотинки за операции, които струват хиляди!
Всички гледни точки чуйте в репортажа в звуковия файл.76 съвета за безопасно придвижване между етажите ще бъдат дадени днес от Фондация "Асансьорна безопасност" на пресконференция в БТА, в рамките на която ще бъде представена книгата "Без опасни асансьори". Книжката е създадена на база на една от..
Сондажната платформа "Трансоушън Барънтс" (Transocean Barents) е готова да отплава от румънското пристанище Констанца, за да започне сондажите в едно от най-големите газови находища в Европа – "Нептун Дийп", което ще удвои добива на газ в Румъния и..
Община Кюстендил ще започне монтирането на около 1 километър предпазна мрежа от двете страни на пътя към с. Ябълково, където в края на м.г. стана ПТП с безстопанствени коне и загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени, обяви кметът инж. Огнян..
Има реален риск да окажат негативен ефект върху доброволческите каузи. Така Лазар Радков, "Капачки за бъдеще", коментира пред БНР трите законопроекта за насърчаване на доброволчеството. В тях се предвиждат ф инансови облекчения и допълнителен отпуск..
Плащат обезщетение в рамките на минимална работна заплата на служителите във фирми, които са прекратили работа поради земетресенията на Санторини и другите Цикладски острови. Мярката е валидна и за всички чужденци, които работят на тези острови. Сред..
Положението със свободата се е влошило през миналата година, а авторитаризмът се засилва. Това става ясно от публикувания днес годишен доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус", следяща състоянието на демокрацията по света. Това..
Палестинската групировка "Хамас" съобщи, че нейна делегация в египетската столица Кайро е постигнала споразумение с Израел по претърпялата застой първа фаза на влязлото в сила на 19-ти януари примирие в Ивицата Газа. Договорено е било..
В Кипър предстои увеличаване на необлагаемия доход, намаляване на данъчната тежест за бизнеса, въвеждането на зелени данъци. Това е част от предстоящата данъчна реформа, която ще бъде представена днес, съобщиха от финансовото министерство. Тя трябва..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...