Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земетресение с епицентър в Румъния е усетено в Североизточна България

| обновено на 24.09.16 в 18:44
земетресение
Снимка: БГНЕС


Земетресение с епицентър в Румъния беше усетено малко след 2 ч. тази нощ в цяла Североизточна България, като по-силно в Русе. Трусът е бил усетен и във Варна, Добрич, Силистра, Свищов, Плевен, както и в други градове. Няма данни за поражения, съобщават от Гражданската защита.

Магнитудът на земетресението e коригиран на 5,3 от първоначално съобщената степен от 5,6. Това обяви на страницата си в Туитър Националният институт по геофизика на Румъния. Трусът, който разлюля Румъния, е бил усетен не само в съседна България, но и в Молдова и Сърбия, както и в Гърция и Албания, съобщи още институтът.

Столичният кмет 
Габриела Фиря заяви, че в Букурещ няма данни за жертви или разрушения. Тъй като нямаше следващ трус, хората са се успокоили и вече са по домовете си. 

Агенция ТАСС съобщи, че земетресението е било усетено и от жителите на няколко града в централните и южните райони на Украйна, в това число и в столицата Киев.

От 
института отчитат още, че трусът е бил  с дълбочина 112 км в земното ядро. Епицентърът е в Източните Карпати - всеизвестната сеизмологична зона във Вранча, Румъния. Затова разместването на земните пластове се е усетило на територията на България и Украйна. 
Трусът предизвика безпокойство и в Русе, но няма данни за нанесени материални щети в областта. Много хора в града излязоха на улиците, уплашени от следващ трус, като някои от тях избраха да прекарат остатъка от нощта в автомобилите си. 

За мнозина в крайдунавския град все още е жив споменът от март 1977 г., когато опустошително земетресение, дошло също от Вранча, взе жертви и нанесе огромни поражения на сградите.

В звуковия файл можете да чуете анкети от Русе и Плевен и коментар на журналиста Антоний Йорданов.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейските здравни власти разследват редица случаи на салмонелоза

Здравните власти и органите за безопасност на храните в Европа разследват зараза на салмонела, свързана с кълнове на люцерна. Между януари 2023 г. и януари 2025 г. са регистрирани 509 души със салмонелоза в девет държави от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. Най-засегнатата държава е Норвегия с 257 случая, следвана от Швеция,..

публикувано на 09.03.25 в 05:32

СЗО: Кръвоизливи и хипертония са основните причини за смърт при бременност и раждане

Кръвоизливи или нарушения с високо кръвно налягане като прееклампсия са водещите причини за смъртност при майките по света. Това сочи ново изследване, публикувано от Световната здравна организация във връзка с Международния ден на жената осми март.  През 2020 година са починали общо 287 хиляди жени заради усложнения, свързани с бременност или раждане,..

публикувано на 09.03.25 в 05:30
Изглед към сградата на британския парламент

Марсалек планирал да използа частни армии за контрол на миграцията в Европа

Ян Марсалек, руският шпионин давал инструкциите на българската шпионска клетка в Обединеното кралство, е планирал да използа частни армии, за да контролира миграцията в Европа, разкрива "Дейли телеграф". Ян Марсалек, укриващият се шеф на опозорената технологична компания Wirecard, планирал да създаде банда от 15 000 наемници, които да контролират..

публикувано на 09.03.25 в 05:20

Кюстендилският зелник предизвика участниците в кулинарно предаване

Кюстендилският зелник, вписан само преди месеци в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система "Живи човешки съкровища – България“ – 2024", се оказа предизвикателство за участниците в популярното кулинарно реалити предаване Hell's Kitchen – България. Сини и червени, водени, следени и..

публикувано на 08.03.25 в 19:37

Студентки протестираха срещу корупцията и насилието в Сърбия

Студентки в Сърбия отбелязаха Международния ден на жените с улични протести срещу корупцията и осъдиха насилието срещу нежния пол. Студентите в Сърбия протестират почти ежедневно след като бетонна козирка се срути през ноември миналата година на жп гара в Нови Сад и загинаха 15 души. Появиха се съмнения, че ремонтите дейности не са били..

публикувано на 08.03.25 в 19:16

Локализирани са двете огнища на пожара в община Сатовча

Локализирани са двете огнища  на пожара, който обхвана общински гори и земеделски площи на територията на община Сатовча. Засегнати са над 10 декара иглолистни насаждения. Двата пожара са възникнали в ранния следобед, в землището на сатовчанското село Плетена, съобщиха  от Югозападното държавно предприятие. Незабавно са сформирани екипи..

публикувано на 08.03.25 в 18:56

Атанас Атанасов: Ще отстояваме позицията си, че в бюджета има заложени корупционни канали

При второто четене на бюджета в НС ще отстояваме позицията си, че в основния закон на страната има заложени корупционни канали. Ще внесем и нови предложения. Това заяви пред журналисти в Пловдив лидерът на ДСБ и зам. председател на парламента Атанас Атанасов.   "Създадена е корупционна дупка, която е за около 7 милиарда лева. Това са пари,..

публикувано на 08.03.25 в 18:08