Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на учените у нас намалява драматично

За последните 25 години работещите в БАН са намалели наполовина

| обновено на 21.10.16 в 15:27
Снимка: БГНЕС

С 306 лева по-ниско е средното възнаграждение в БАН спрямо средната заплата за държавната администрация, обявиха от КТ "Подкрепа". В Селскостопанската академия изоставането спрямо средната заплата на държавните чиновници е с 365 лева. Учените и ръководствата на двете академии, както и синдикалистите настояват още от следващата година държавата да задели 170 милиона лева допълнително, с които да бъде спряно драматичното изтичане на висококвалифицирани научни работници. Учените предлагат още институтските комплекси на двете академии да получат статут на национални технологични паркове.

Професор в Българската академия на науките взема средна заплата 900 лева, докторант 770, асистент 600. В тази сума влизат и възнагражденията за научни степени. В същото време технически сътрудник в кабинета на министър-председателя или на вицепремиерите е с основна заплата 660 лева.

Ужасяващо е изтичането на сиво вещество, обучението е на ниско ниво. По брой учени на глава от населението България е последна в Европа. Това коментира проф. Стефан Воденичаров. Той посочи, че от следващата година основната заплата на младия учен в България трябва да е поне 750 лева. Аргументира се, че в средното образование от догодина основната заплата на учителите ще е над 700 лева. Поиска и 1800 лева за заплата на професор.

Академик Дамян Дамянов онагледява тъжната картина на изтичане на мозъци така:

Развиваме един ученически институт, където се явяват фантастични деца, талантливи. Когато ги запитаме къде ще останат да правят наука, 99,99 на сто не виждат България като възможност, като страна, в която да развиват наука.

От миналия век досега учените в БАН са намалели четири пъти. От 2 800 с научни степени в момента само 9 души са на възраст до 25 години, 12 на сто до 35 и 25 процента са на възраст над 60 години. Всеки пети учен в света вече е китаец, а за разлика от статистиката в останалите страни от Европейския съюз, където учените постоянно се увеличават, у нас за последните 35 години те са се стопили трикратно.

Подробности по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

"ДПС – Ново начало" няма да прави предложения за назначения в регулаторите

В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме кандидати, няма да подкрепяме. Имаше в един ден на комисия подкрепили колегите, аз отсъствах. Това вече е..

публикувано на 06.02.25 в 11:03

Кипър с нова стратегия за интегриране на мигранти

Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за интеграция правителството на Кипър предвижда децентрализация, разпределение на мигрантите по..

публикувано на 06.02.25 в 10:34

Иван Брегов: Няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата за избор на нов ВСС

Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването "Преди всички" той коментира пробойните в съдебната система и по-конкретно с процедури и правила, като..

публикувано на 06.02.25 в 10:28
Остров Санторини в очакване на силен трус.

Туристически групи пристигат на Санторини въпреки сеизмичната активност

Възстановиха движението на фериботи за хората, които искат да напуснат Санторини. Въпреки кризисната ситуация чуждестранни туристи продължават да пристигат на почивка. Сеизмолозите, които са на Санторини и следят развитието на трусовете са на мнение, че до неделя се очаква основния силен трус. Досега земетресенията са предварителни. Тази..

публикувано на 06.02.25 в 10:21

Три общини ще финансират проект за спешен ремонт на водохващане "Робовица"

Три общини в Кюстендилско ще финансират проект за основен спешен ремонт на водохващането "Робовица" в Рила. Общините Рила, Кочериново и Бобошево ще осигурят по 7 хиляди лева всяка за изготвянето му. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево, Смочево и Слатино, в които през лятото беше въведено бедствено положение и имаше..

публикувано на 06.02.25 в 10:21
Теменужка Петкова

Плащания за милиони е трябвало да бъдат направени през 2024 г., но са останали за тази. Защо?

Министърът на финансите Теменужка Петкова представи информация за плащания, които е трябвало да бъдат извършени миналата година, но са останали за тази. Депутатите изслушват финансовия министър за състоянието на държавните финанси Към момента неразплатеното ДДС е над 700 милиона лева. "Разходите, които са извършени през 2024 година, за..

публикувано на 06.02.25 в 10:19
село Брезе

След трагедията в Брезе: Пътят не може да бъде ремонтиран преди водопровода

Преди да се изпълни проекта за водопреносната мрежа в девинското село Брезе, не може да се изпълняват проекти свързани с уличната мрежа. Това заяви кметът на община Девин Здравко Иванов. Общинското ръководство е подготвило проекти за подмяна на водопровода, за общинския път, който свързва селото с републиканската пътна мрежа, за довеждащия..

публикувано на 06.02.25 в 10:10