Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа международна конференция “Римска и късноантична Тракия” - Пловдив 2016

БНР Новини

Какво става, когато археолози се съберат на научен форум в богат на история град, като Пловдив? Инициатор и организатор е Националният археологически институт с музей при БАН, в партньорство с Ефория за старините на Родопите към Министерството на културата и спорта на Република Гърция, както и с активното съдействие на най-старото висше учебно заведение в Република Турция, Истанбулския университет. Изборът на Пловдив за град - домакин не е случаен. За специалистите винаги е интересна живата връзка между деловата работа и срещите с града в свободното време. С поставянето на успешното начало, идват и въпросите. Защо за учените на Балканите е важно да обменят опит и знания на международни срещи, отнасящи се до римската и късноантична Тракия? Какви бели полета все още крие древното минало? Как откритията в археологията ще насърчават развитието на науката, но ще са полезни и за туризма в целия регион? Началото е поставено, интересно какво ще е продължението. Разказва доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40