Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духът на морето, вплетен в старинни рибарски мрежи

Всички искаме чисти плажове и море, пълно с риба. Вместо това, пълним пясъка с фасове, реещи се празни опаковки от какво ли не, водата се задъхва от изхвърлени гуми, всевъзможни пликове, пластмасови и стъклени бутилки, туби от шампоан, горива, масла...Как в подобна среда да издържат рибите? Още през 1996 г. в Истанбул, на среща на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна, е прието предложението веднъж годишно да се отбелязва Международен ден на Черно море. Целта е да се привлече вниманието на обществеността върху морските проблеми и усилията за тяхното решаване. 20 години по-късно, на 31 октомври 2016 г. високопоставени представители на страните от региона се събират на международна конференция, за да потвърдят поетите ангажименти по възстановяването и опазването на Черно море и да споделят полезен опит. Част от тази тема е съхраняването на традиционния поминък – рибарството, с характерните древни умения, като плетенето на рибарски мрежи. Една от новините е предложението в Световната листа на ЮНЕСКО да бъде вписан запазеният хилядолетен занаят от Бургаския залив – плетенето на рибарски такъми: таляни, мрежи и винтери. Проектът е с награда от Националната кампания „Живи човешки съкровища - България”. Ще се превърне ли рибарското селища Ченгене скеле в уникален туристически обект, който можем да оприличим на Морски Етър, с представяне на характерния бит, култура и поминък? Дори улиците в такова рибарско селище носят имена на морски ветрове. Какво още разказа в „А сега накъде?“ Стефан Пейков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40