Интересно на находки се оказа археологическото лято за експедициите на Филип Петрунов. Една от тях бе край ботевградското село Трудовец при островната църква, някога носила името на св. Архангел Михаил. Археолозите тръгват по следите на местната легенда, според която църквата е била достъпна само с лодки. Проучванията потвърждават преданието. Храмът е изграден в северния дял на ботевградската котловина, на малък остров. Той е образуван от водосбора на реките, които преминават през землището на днешното село Трудовец. Дори в наши дни в обработваемите площи на селото се виждат естествени водоеми с типичната за тях растителност, благодарение на високите подпочвени води. Самият храм не е в добро състояние. Археологическият екип установява наличието на два строителни етапа. Първият е от средата на XIV век. Култовата постройка е издигната за нуждите на местната аристокрация, управлявала близката крепост Боженишки Урвич. Оттам е ръководена и защитата при османското нашествие в тази част на Стара планина. Постройката е била в стила на търновската архитектура, с богато украсени фасади и пластични орнаменти, подобно на сградите в Несебър от времето на цар Иван Александър. В края на Второто Българско царство храмът е опожарен. Възкръсва едва през XVI век, с изцяло нова визия и нов храмов патрон – Св. Вмчк. Георги. Стенописен фрагмент, сцена „Успение Богородично” от храма „Св. Вмчк. Георги”, е включен в изложбата „Мостове на светлината”, която е експонирана в Националния исторически музей до 31 декември 2016 г. Чуйте какво разказва археологът Филип Петрунов за работата на експедицията и за своите срещи със сакралното.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...