Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поклон пред големия пианист и педагог проф. Константин Ганев

| обновено на 06.11.16 в 18:26
Джулия и Константин Ганеви

На 4 ноември 2016 г., на 91-годишна възраст почина проф. Константин Ганев - една от важните фигури в развитието на българската клавирна школа през втората половина на ХХ век.

Поклонението ще бъде на 7 ноември, понеделник, от 12 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.

Проф. д-р Константин Ганев е възпитаник на Московската консерватория и на легендарния педагог Хенрих Нейгауз. През 1962 г. започва историята на успешното, международно признато клавирно дуо Джулия и Константин Ганеви, спечелило много значими награди и вдъхновило написването на над 50 нови музикални произведения. Проф. Ганев, като забележителен ерудит и интелектуалец, пише множество статии и рецензии, събрани в книгата „По следите на музикалните впечатления”.

Едно от най-важните постижения на Джулия и Константин Ганеви е пианистичният клас в Музикалната академия в София, където те преподават съвместно. Техни ученици са носители на над 70 международни награди. Сред тях са Александър Хинчев, Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинская, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Даниела Андонова, Борислава Танева, Томислав Байнов, Йовчо Крушев, Аглика Генова, Любен Димитров и други. От началото на 90-те години Джулия и Константин Ганеви са професори по пиано в Академията “Мусашино” в Токио, Япония.

По повод неговата 90-годишнина, през 2015 г. именитият български музикант получи наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики от Министерството на културата.

Дълбок поклон пред голямата личност на нашия скъп учител проф. Константин Ганев. На него и на Джулия дължим това, което сме. От съвсем ранни детски години имахме огромното щастие и късмет да бъдем обучавани и възпитани в една клавирна и артистична школа от най-голяма висота - школата на Нейгауз, която нашите учители предадоха към нас без да спестяват нищо или да опитат да преобразят по свой начин, а именно в чистия й и непреходен вид, споделиха за предаването "Алегро виваче" Аглика Генова и Любен Димитров.

Проф. д-р Борислава Танева отбеляза:

Трудно ми е да отделя в съзнанието си личността на Константин Ганев от тази на Джулия... Този уникален творчески тандем успя да създаде и наложи своя школа в клавирната педагогика на България в последните десетилетия. Неопровержимо доказателство за това са професионалните успехи на техните възпитаници, пръснати из цял свят. Да, материалните тела и на двамата вече не са сред нас, но докато ние, техните ученици, пазим в душите си не само спомена за тях, но и съхраняваме и разпространяваме огънчето, което те запалиха в сърцата ни по отношение на високите естетически критерии, непримиримостта към звуковия "брак" - те ще бъдат духом тук и с нас.
Не мога да не спомена и още нещо уникално, което те създадоха - чувството за общност в огромния си клас. И не на последно място - те откриваха и запазваха лицето и индивидуалността на всеки от нас, изваждайки от него най-доброто, на което е способен.
Светъл да е пътят ви, Учители!
Благодарим за всичко!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57