На 4 ноември 2016 г., на 91-годишна възраст почина проф. Константин Ганев - една от важните фигури в развитието на българската клавирна школа през втората половина на ХХ век.
Поклонението ще бъде на 7 ноември, понеделник, от 12 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Проф. д-р Константин Ганев е възпитаник на Московската консерватория и на легендарния педагог Хенрих Нейгауз. През 1962 г. започва историята на успешното, международно признато клавирно дуо Джулия и Константин Ганеви, спечелило много значими награди и вдъхновило написването на над 50 нови музикални произведения. Проф. Ганев, като забележителен ерудит и интелектуалец, пише множество статии и рецензии, събрани в книгата „По следите на музикалните впечатления”.
Едно от най-важните постижения на Джулия и Константин Ганеви е пианистичният клас в Музикалната академия в София, където те преподават съвместно. Техни ученици са носители на над 70 международни награди. Сред тях са Александър Хинчев, Стела Димитрова-Майсторова, Димо Димов, Марина Капацинская, Боян Воденичаров, Емма Тахмизян, Павлина Доковска, Даниела Андонова, Борислава Танева, Томислав Байнов, Йовчо Крушев, Аглика Генова, Любен Димитров и други. От началото на 90-те години Джулия и Константин Ганеви са професори по пиано в Академията “Мусашино” в Токио, Япония.
По повод неговата 90-годишнина, през 2015 г. именитият български музикант получи наградата „Златен век” - печат на Симеон Велики от Министерството на културата.
Дълбок поклон пред голямата личност на нашия скъп учител проф. Константин Ганев. На него и на Джулия дължим това, което сме. От съвсем ранни детски години имахме огромното щастие и късмет да бъдем обучавани и възпитани в една клавирна и артистична школа от най-голяма висота - школата на Нейгауз, която нашите учители предадоха към нас без да спестяват нищо или да опитат да преобразят по свой начин, а именно в чистия й и непреходен вид, споделиха за предаването "Алегро виваче" Аглика Генова и Любен Димитров.
Трудно ми е да отделя в съзнанието си личността на Константин Ганев от тази на Джулия... Този уникален творчески тандем успя да създаде и наложи своя школа в клавирната педагогика на България в последните десетилетия. Неопровержимо доказателство за това са професионалните успехи на техните възпитаници, пръснати из цял свят. Да, материалните тела и на двамата вече не са сред нас, но докато ние, техните ученици, пазим в душите си не само спомена за тях, но и съхраняваме и разпространяваме огънчето, което те запалиха в сърцата ни по отношение на високите естетически критерии, непримиримостта към звуковия "брак" - те ще бъдат духом тук и с нас.
Не мога да не спомена и още нещо уникално, което те създадоха - чувството за общност в огромния си клас. И не на последно място - те откриваха и запазваха лицето и индивидуалността на всеки от нас, изваждайки от него най-доброто, на което е способен.
Светъл да е пътят ви, Учители!
Благодарим за всичко!
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..