Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паизиело във Виена

Новият компактдиск, представен в специалната рубрика на "Алегро виваче", е скъп подарък за слушателите и екипа на предаването от изпълнителите. Изхар Елиас - китара, Алон Сариел - мандолина и Михаел Цалка - фортепиано бяха гости на фестивала "Изкуството на барока 2016" на 26 октомври и тогава изкушената публика чу концерт с тяхно участие, в който прозвучаха именно пиеси от албума „Паизиело във Виена“.

Изданието на Brilliant Classics е подготвено в края на 2015 г., а къде и в каква атмосфера са направени записите разказва китариста Изхар Елиас:

Записахме го в Амстердам, в красив малък музей, който има голяма колекция от старинни фортепиана. Позволиха ни да ползваме едно то тях – чудесно пиано, но много крехко заради влажността. И затова имахме малко затруднения с настройването. Беше като жив организъм и даже когато валеше, се налагаше да спираме. И все пак беше прекрасен старинен инструмент. Мандолината пък е оригинална от Северна Италия, от началото на XIX век. Различното при нея е, че има единични кожени струни, вместо двойни метални. И така прилича малко на китарата, на която свиря аз. Тя е оригинал на Гуаданини от 1812 г. А темата Nel cor piu mi sento е интересна, защото е била изключително популярна през XIX век. Взета е от операта „Мелничарката“ на Джовани Паизиело. А от смъртта на Паизиело са минали точно 200 години. Мелодията му става толкова популярна, че много композитори я използват като тема за вариации – като Паганини, Бетовен, Джулиани. Така че ние решихме да използваме темата на Паизиело като основа за нашия компактдиск, като записахме пиеси на композитори, творили във Виена. Повечето от тях дори са се познавали. Джулиани и Хумел например са били добри приятели, свирили са заедно.

Китаристът Изхар Елиас, Алон Сариел на мандолина и Михаел Цалка на фортепиано – и тримата на оригинални инструменти от XIX век, са записали пиеси от виенски майстори: Бетовен, Хумел, Джулиани, Бортолаци и Ванхал, свързани от темата на Паизиело, разработена от всички тях във вариации.

Чуйте в звуковия файл интервюто с Изхар Елиас и фрагмент от Шест вариации по тема на Паизиело от Ванхал.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57