Цикълът „Първите в следосвобожденска България – опитомяване на стихиите“, разказва за значими личности в следосвобожденска България, поставили началото на професия или въвели някоя от науките в страната ни, или създали нещо за първи път у нас. Търсихме и представяме историите на забравени във времето „първи“ или такива, за които се знае малко. В същото време те са хора, със специфични професии, оставили следи в историята ни. Във всеки епизод се разгръщат историите на двама човека, „овладели“ по различен начин една от стихиите, заедно с приноса им за България.
В четирите епизода, е въведен и втори разказвач – философ. Той разсъждава какво са стихиите в цялост и една по една. Обсъжда с автора какво е: да си пръв в нещо. Изгражда асоциативни връзки между разказа и различните понятия, „изскочили“ от детайлите на историите. Какво е мечта, мечтател, създател, страх, укротяване, въздух, земя, вода, огън? Тази философска линия се оплита между историите, води ги или ги поставя в различен контекст – понякога ги подкрепя, а понякога ги опровергава, без да се възхищава или гневи.
Оставихме Земята като последен епизод, тъй като тя сякаш ни е най-близка, защото ни приютява, храни, щедро подарява кътчетата, които често ни убягват. В епизод четири „Земя“, поглеждаме към върховете и дълбините ѝ, и разказваме за първите геолози на България, както и за първия български алпинист. Доц. Филип Мачев, декан на Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ разказва за първата геоложка карта с „цветове от цялата палитра“, изработена от проф. Георги Златарски, както за и неговата уникална колекция от микроскопски препарати, които се пазят и до днес. Каква наука е геологията? Какви хора са геолозите, как изглеждат под микроскоп скалите и кристалите и защо ги сравняват с леда? И някъде там, търсейки приликите между плътността на Земята с „пространствената симетрия на кристала“, достигнахме до леда, обгръщащ върховете на планините. За да намерим историята на един лекар, хирург – Параскев Стоянов, който преди да стане първия професор по медицина у нас, с момчешка мечтателност и мъжки дух успява да бъде „родоначалник на алпинизма в България“ по думите на доц. Сандьо Бешев, изследовател на алпинизма в България. Какво е да „изкачиш заледен четири-хилядник с обувки, които приличат на цървули и шапка за слънце на главата“ и защо „планината не може да бъде опитомена“? Как и от кого е посрещнат Параскев Стоянов в България, след изкачването и как го описва в първото българско ръководство по алпинизъм, което създава?
На фона на динамичните, изпълнени с обрати истории, философът Евгени Митев ни въвежда в един паралелен, бавен свят на съзидание, спокойствие и размисъл за това какво са стихиите. Далеч от стихиите, частично откъснати от мястото на действието, диалогът ни с философията в този епизод достигна до въпроси: защо за стихиите е „хубаво да се говори бавно“? Какво е Земята и как тя „мълчи“ докато я „очертаваме“. Какво са хармонията и кръговрата, какво са дърветата, освен „домове на птиците“? И още: за „плътността“ и „децата на стихиите“, за респекта и смирението, за Земята, която „е хубаво, че имаме“.
С историческа стойност е и част от музиката в епизода. Пиесите на китара „Романс за моята мила“ и „Валс за младостта“ са композирани, изпълнени и записани малко преди началото на Първата световна война в Англия от военния пилот Радул Милов.
Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..