Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-защитена ли е Европа и докъде стигна идеята за обща отбранителна политика

Какво може ЕС, което НАТО не може или не иска в сферата на отбраната? Този ключов въпрос за смисъла на последните инициативи в Брюксел е от съществено значение за естонския евродепутат Урмас Пает от Либералите, автор на резолюция за бъдещето на Европейския съюз по отбраната:

Да не забравяме, че не всички членки на ЕС, членуват и в НАТО. Трябва да включим повече тези страни. Конкретни сфери са заплахите от хибридна война, киберсигурност, енергийна сигурност, подкрепа с цивилни за някои военни последствия, т.нар. Военен Шенген, който ще позволи без повече бюрокрация европейските страни да транспортират военни и техника от една държава в друга. Също така развитие на европейската отбранителна индустрия. Нека да е ясно – каквото и да прави ЕС, то трябва да е ръка за ръка с НАТО. ЕС няма да конкурира Алианса.

Идеята за засилено военно сътрудничество има смисъл, само ако не се дават повече пари, коментира от своя страна колегата на Пает от Германия – Ска Келер, председател на групата на "Зелените" в Европейския парламент:


Едно полезно нещо, което можем да направим в ЕС, би било да спестяваме разходи. Няма логика всички самостоятелно да инвестират във военни способности. Разпределянето и споделянето сред страните-членки би било много смислена политика. Този дебат го водим практически нон стоп. Имаше и конкретни проекти на масата в миналото, но за съжаление ЕК и правителствата продължават да дават предложения за по-скъпи инициативи и повече разходи.

Британският анализатор Джайлс Мерит е доста по-скептичен. На въпроса: "Какво трябва да прави в отбраната ЕС, което НАТО не може?", той отговаря:

Краткият отговор е – нищо! НАТО остава единствената изцяло способна военна организация за опазване на мира. Без сегашния принос на САЩ, НАТО би се превърнал в слаб инструмент за военна политика. Спомнете си операцията срещу Либия преди 5 години – ние европейците нямаше да се справим сами без американските военновъздушни сили, без способностите им за презареждане в небето на самолетите, без американското разузнаване. Идеята, че ЕС някак си би могъл да се превърне в ефективна бойна сила само с един замах на химикалката от европейските министри – е абсурдна.

Цялото интервю с Джайлс Мерит, Ска Келер и Урмас Пает можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сексуален насилник е арестуван от ГДБОП, на адреса му е открита жертва на 12 г.

Онлайн сексуален насилник е арестуван при спецоперация на антимафиотите от дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП за противодействие на сексуалната експлоатация на деца, проведена на 20 февруари. На адреса му е открита една от неговите жертви - момче на 12 години, използвано за създаване на материали със сексуално съдържание. В хода на..

публикувано на 25.02.25 в 11:30
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Военната база в Александруполис ще продължи да е логистичен център за мисии на САЩ и НАТО

НАТО запазва военната база в Александруполис, заяви американският президент Доналд Тръмп. Евентуалното й премахване се смяташе за стратегическа загуба за Гърция. Президентът Тръмп обяви за грешна информацията, че САЩ напускат военната база в Александруполис поради приближаващия край на военните действия в Украйна. Тази база е стратегическа за..

публикувано на 25.02.25 в 11:23

Без пържено, сухи супи и захарни изделия: Какво здравословно ще ядат учениците?

"Много е важно образованието на децата. Още от малки те трябва да знаят кои са здравословните храни и да направят своя информиран избор". Това заяви пред БНР д-р Лалка Рангелова, отдел "Храни и хранене" на НЦОЗА.  За да имат възможност да направят такъв, Министерството на здравеопазването предлага нова наредба за здравословно хранене на..

публикувано на 25.02.25 в 11:15

ВСС подкрепи съдия Мирослав Петров по казуса "Нойзи"

Близо месец след като беше сезирана, Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно изрази институционална подкрепа на съдия Мирослав Петров, по повод прокурорска проверка срещу него заради отказа му да конфискува автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. "Всякаква форма на проверка под..

публикувано на 25.02.25 в 11:07
Росен Желязков

Конвергентният доклад за еврозоната вероятно ще излезе в началото на юни

България е подала искане за извънреден конвергетен доклад на база на разбирането, че страната ни покрива критериите за влизане в еврозоната - коментира премиерът Росен Желязков. По думите му има много стъпки, които България трябва да извърви преди да стане ясно дали е готова за въвеждане на еврото. "Конвергентният доклад вероятно ще..

публикувано на 25.02.25 в 11:03
Регионален исторически музей

Изложба "Боевете край Стара Загора" ще бъде представена в Смолян

По случай националния празник 3 март, в Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в Смолян, ще гостува изложбата Боевете край Стара Загора през лятото на 1877 година. В експозицията са включени още снимки, документи, медали, оръжия на български опълченци, участвали в Руско-турската война през 1877-1878 година. Акцентът е поставен..

публикувано на 25.02.25 в 10:46

АИКБ против компенсациите за останалите без ток по коледните празници

Асоциацията на индустриалния капитал в България излезе с остра позиция срещу приетия от парламента Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия. От работодателската организация настояват за незабавна отмяна на разпоредбите в него, които задължават операторите на електроразпределителни мрежи да..

публикувано на 25.02.25 в 10:46