За пореден път камерният ансамбъл „Софийски солисти“, ръководен от проф. Пламен Джуров, проправи нови пътеки пред публиката, която с любопитство и ентусиазъм посреща българските и световни премиери в програмите на състава. На 15 януари на родна сцена гостува фаготистът Тома Михайлов, който вече повече от 20 години живее и работи в Перу, а търсенията му като изпълнител са насочени към популяризирането на музика от перуански автори, създадена за солиращ фагот. В много от случаите самият той е вдъхновител за написването й.
В изпълнената с много хора Софийска градска художествена галерия в неделната вечер звучаха Увертюра и Концертино за фагот и оркестър от Алехандро Нуниес-Аяука. 74-годишният перуански композитор в момента живее в Швейцария, но често в музиката му се прокрадват типични национални мелодии, напомнящи за фолклора на страната. За топлото отношение Тома Михайлов се отблагодари на публиката и с бис, който стана повод да разкаже за интересните превъплъщения на нетипични за Перу жанрове като валс и полка, привнесени от емигрантите от централна Европа.
Тома Михайлов е роден в София и започва музикалното обучение с проф. Васил Павлов. После завършва с отличие Санктпетербургската консерватория и работи в Оркестъра на Санктпетербургското радио. По-късно учи и в Мадрид.
По време на едно от турнетата си в Латинска Америка той открива красотата, изразителността и енергията на перуанската музика и разнообразието й в съвременните жанрове. В Перу работи в Националната консерватория и ръководи специалностите фагот, камерна музика и дирижиране. Дълги години е солист на Националния симфоничен оркестър на Перу, а също така във Филхармония Лима и оркестъра на "Пролирика" - Националната опера в Лима.
Заема поста музикален директор на Младежката опера "Бел Канто " и е директор на музикалния отдел в колежа "Санта Мария“. Преподава и ръководи първия Мастер по музикология в Перуанският католически университет.
Свири като солист и преподава майсторски класове в Мексико , Аржентина и Чили.Изпълнява първите перуански произведения за фагот и оркестър,фагот и пиано,дървен духов секстет и много други произведения, написани за него, с премиери в САЩ, Мексико, Аржентина, Италия и Австралия.
В продължение на повече от 20 години работи с перуански композитори от всички жанрове. Сега, по време на гостуването си в България, записа пиесите за първия в историята на Перу компактдиск с авторска музика за фагот.
Чуйте в звуковия файл интервюто с фаготиста Тома Михайлов и негови изпълнения на перуански произведения.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..