Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Холокоста и ненаучените уроци

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последния работен ден на тази седмица - на 27-ми януари, светът за пореден път ще отбележи Международния ден в памет на жертвите на Холокоста… Решението за отбелязването на този ден се взима на 1 ноември 2005 година от  Генералната асамблея на ООН. В своята реч тогавашният й Генерален секретар заявява, че това е „важно напомняне за имащите всеобщо значение уроци за Холокоста - тази безпрецедентна проява на злото, която не бива просто да се остави в миналото и да премине в забвение”. А защо е избран именно този ден? Защото на 27 януари 1945 година Червената армия влиза в най-големия концентрационен лагер - Аушвиц, наречен от поляците Освиенцим, и освобождава 2 819 затворници, сред които 180 деца под 8 години. Затова от 2006 година до днес на 27-ми януари светът повтаря „Никога вече!”. Но историята, уви, ни учи, че има и ненаучени уроци… Затова трябва да се бди и да се работи Холокостът да не се повтаря… Никога вече!
Как еврейската общност у нас се готви да отбележи този ден и какви усилия полага да не се забравя този урок от най-новата ни история; какво сподели с екипа ни миналото лято Ливия Флейшман, еврейка от Унгария, преживяла Аушвиц - за всичко това разговаряхме в „Познати и непознати” с д-р Александър Оскар, председател на ОЕБ „Шалом” и дтн Максим Бенвенисти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40