Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Голият клоун“ гостува в Телавивската опера

Всяка година на сцената на Телавивската опера има гостуване от Будапеща. Обикновено това са прочутите унгарски оперети. Затова заглавието „Голият клоун“ на трупата „Recirquel“  предизвика любопитството на израелската публика. Но се оказа, че това не е оперета, а странен спектакъл: нещо като балет, нещо като акробатика, нещо като драма в стилистиката на Фелини, изобщо като нищо на света.

Не се подвеждайте от заглавието. Клоунът, а по-точно клоунесата Бриджит Егиедне прави стриптийз на сцената. Тя разголва душата си. Това е една тъжна клоунеса. Тя е въплъщение на малкия човек, когото всеки може безнаказано да нарани и срита. Сигурно затова толкова се радва на мига, когато получава за малко диригентска палка и може тя да ръководи другите. Между впрочем музиката на спектакъла е компилация от произведения на автори от 19/20-ти век, но има и съвсем оригинални творби. Изпълнява ги на запис Будапещенската филхармония.

Интересна е историята на трупата. Създадена е преди 5 години. Нейният директор - хореографът и бивш национален състезател по акробатика Бенес Ваги, мечтаел да  стане певец. Постъпва в школата на Пол Маккартни в Ливърпул. Там освен с музика , много сериозно се занимавали с класически и модерен балет. Когато се завърнал в Унгария, той събрал трупа от балетни артисти и спортисти. Много сериозно проучил и традициите на унгарския цирк. Много от номерата започват като танц на сцената. След това танцьорите „политат“ и играят върху изпънато въже или на две спуснати от тавана на сцената ленти, върху пилон или трапец. Освен това никой не е казал, че може да се танцува само на пода. Може да се танцува красиво върху големи топки или на батут. Артистите сякаш доказват ,че са неподвластни на земното притегляне. И че техниката на изпълнение и чувството, както и философското послание на спектакъла, вървят ръка за ръка.

Клоунесата Бриджит Егиедне само външно много прилича на героите на Фелини. Тя е много интересна унгарска актриса, която неведнъж е печелила награди за ролите си и в драматичния, и в музикалния театър, а и в киното. Песента, която изпълнява в този спектакъл, бързо стана хит в Унгария, разказа специално за Българското национално радио продуцентът на спектакъла Илан Натан Карми.

Отдавна вече няма чисти жанрове и този унгарски спектакъл го доказва. Класическа е драмата на преследвания от директора на театъра актьор - в случая клоунесата Бриджит Егиед, с цялата безпътица на човека, който знае, че това е неговото призвание, независимо дали получава признание или не. Този път драмата е пресъздадена със средствата на танца и акробатиката, на музиката и на актьорските монолози, които оголват душата на героинята. Всъщност разказът за тъжния палячо не е нов. Интересното бе, че не по-зле от останалите и танцуваше, и жонглираше, и ходеше по въже. И всичко това не под шапитото на някой цирк (трупата никога не играе в цирка), а в най-престижния оперен театър на Израел. И спектакълът си беше на мястото в неговия репертоар за тази година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10