Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Noblesse oblige": Привилегиите вървят с отговорности

снимка от официалния сайт на групата http://www.noblesseoblige.co.uk/


Ноблез оближ. Група която с музиката си изследва Меланхолията и възторга.  Това са Валери Рюне, французойка с произход от Карибите и Себастиян Лий Филип от Германия, Срещат се в Лондон, но днес живеят в Берлин и са известни с името Noblesse oblige, в превод: "Благородството задължава"…

В предаването „Хоризонт до обед“ гости бяха Валери Рьоне и Себастиан Лий Филип от групата „Noblesse oblige“. Валери обясни откъде идва името на групата:

Noblesse oblige е френски израз. Заглавието на първия ни албум беше „Привилегиите вървят с отговорност“. И е точно това. В света, в който живеем, е важно да знаем, това.

Себастиан Лий Филип заяви, че се чувства привилегирован:

Вероятно съм един процент от най-привилегированите хора в света, които имат шанса да работят това, което им харесва и да правят музика. За нас името на групата ни крие възхищение от стара Европа. Да използваме име, което хората не разпознават беше предизвикателно. И до днес имаме смешни ситуации, защото не е лесно то да бъде произнесено или разбрано.

Използваме име, което хората не разпознават веднага и може би трябва да направят малко изследване какво значи беше предизвикателно, имаме и до днес смешни ситуации - защото в Лондон където се срещнахме всъщност не е лесно с това име на групата ни.

Валери е певица, танцьорка, актриса и театрален режисьор от френско-карибски произход. Себастиян е висок и строен германец, който пее, свири на различчни инструменти и се занимава с музикална продукция. Така ги определя Наско Русков от групата Les Animaux Sauvage - българското трио Сибила Серафим, Наско Русков и Ивайло Стоядинов - Чарли. Които отвориха сцената и подгряха по уникален начин Noblesse oblige
.
Стара мечта на Никола Димитров, организатор на концерта. За него да покани Noblesse oblige е осъществена мечта от момента, в който изпуска  техен гиг в Пловдив.

Французойката от карибски произход Валери и германецът Себастиян се запознават на бал с маски в Лондон през 2004-та и скоро след това основават Noblesse Oblige. Стават част от сцената в Сохо. По-късно се установяват в Берлин.

 Защо Берлин ги питам? Там ли намират място за своето "изгнание", ако цитирам заглавието на вторият им албум “In Exile”

Берлин е много особено място
, казва Валери. Няма нищо подобно в Европа. Имаш усещането, че продължава да е млад град и заради Стената и падането на Стената. Заради историята има и друга енергия усещаш я в творците, които са там. Атмосферата е много различна от всички други градове даже в Германия.

В текста за новият им албум представен в София “Афера на Сърцето” четем, че Noblesse oblige го определят като не-апологетична поп-музика... Питам, защо?

Не-апологетичен се отнася до.. ще използвам една мръсна дума-  поп-качеството на стила, който търсихме тук, признава Себастиан.

Преди това правехме по сурови неща- имахме повече пънки дух, а сега искахме да го полираме и да включим повече хора ,- които да правят миксирането, полирането.. търсехме онзи особен дух на 80-те...


Дух на мелодичен упадък, който навремето усещахме в алтернативните проекти включително като Тъксиидо муун или Нова Генерация в България... а днес тези вихрени години звучат като реплика към днешния европейски декаданс- звучене близко до кабарето от 30-те години на ХХ век и цъфтящата арт сцена в контраст с нацизма, който избуява...

Сред почитателите им са и носителят на награда „Търнър” Волфганг Тилманс, порно легендата Роко Сифреди и прочутият композитор Майкъл Наймън.

Много ме впечатли корицата на първият им албум  “Привилегиите задължават”. На корицата виждаме лицата им обърнати от черно в бяло, като в старите филми, когато първоначално виждаш негатива: лицето на Валери, чийно корени са в Карибите, и бялото лице на Себастиан, което е станало черно. Питам ги дали ги тревожи засилващият се расизъм, омразата към чужденците, национал-популизма, който се връща на сцената на Европа?

Въпреки, че може да се твърди че винаги изкуството е политическо, аз мисля, че ние в този смисъл сме доста елитистки настроени и решихме да не се въвличаме в политически послания- знам че това може да ви звучи арогантно и себично, но мисля че чузиката е нещо свещено- независимо дали става дума за полираната поп музика  или за трансгресивно изкуство със силни политически послания за мен е важно, аз наистина гледам на музиката като на нещо много особено. Персонално аз никога не съм имал потребност да включвам моите лични политически убеждения. Музиката която го прави - с нея имам проблеми. Мога да разбера обстоятелства, субкултури, раси, политически ситуации при определени режими когато това е важно, но просто не това търсим в Ноблез оближ. Търсим музиката сама по себе си. Може да ви изглежда наивно или романтично но това е…


Лирика изпълнена със страст, меланхолия и възторг. Силна поезия и силна мелодия…

Гонещи се сенки - един от мотивите в новия албум на Ноблез облиз. И Защото благородството задължава. Завършваме с  Runaway, в превод "Бягство..."

Цялото интервю на Ирина Недева с Валери Рьоне и Себастиан Лий Филип от групата „Noblesse oblige“ можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41

Фестивал за планинарско и приключенско кино започва в Банско

Довечера в Банско ще бъде официално открито 23-ото издание на Международния фестивал за планинарско и приключенско кино. Освен срещи с чуждестранни и български имена от екстремните спортове, програмата включва изложби, детски занятия, както и прожекции на 75 филма от 39 държави. През деня децата ще участват в уроци по ориентиране, скално..

публикувано на 20.11.24 в 11:10

Борис Мисирков и Георги Богданов откриват изложба в Галерия "Алма Матер"

Изложба на Борис Мисирков и Георги Богданов се открива тази вечер в Галерия "Алма Матер". Събитието е от Културния център на Софийския университет и е част от фестивала за европейска солидарност - инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена . Общата тема на фестивала тази година е "Стени".  " Това се оказа една от..

публикувано на 19.11.24 в 10:15

Четири спектакъла "Танци на народите" на формация "Петлите" през ноември

Четири спектакъла ще изнесе бургаската танцова формация "Петлите" през ноември. Това ще се случи в Бургас, Поморие, София и Сливен. И четирите изпълнения на спектакъла, озаглавен "Танци на народите" , са финансирани от Министерството на културата. Зрителите ще видят българско, турско, гръцко и арменско изпълнение . Целта на тази..

публикувано на 19.11.24 в 10:03

Деветото издание на "Поезия в метрото"

Деветото издание на инициативата "Поезия в метрото" ще бъде открито на тази вечер в Полския културен институт в София. В проекта са включени произведения на общо 20 европейски автори. Произведенията им ще бъдат разположени на български език и в оригинал във вагоните на столичното метро и в част от метростанциите до 23 декември...

публикувано на 19.11.24 в 09:54

Романтика отвъд Ламанша ще звучи в "Музикалните вторници"

На 19 ноември от 19:00 часа в камерната зала "България" ще прозвучат клавирни квинтети от Едуард Елгар и Франк Бридж - двама английски автори, творили на границата между XIX и XX век. Камерната формация, която ще ги представи, е в състав: Стоимен Пеев и Евгени Ноев - цигулка, Виктор Мицев - виола, Тодор Иванов - виолончело и Богдан Станев - пиано...

публикувано на 19.11.24 в 09:25