Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Росица Баталова

Росица Баталова - Музикант на годината 2005
Снимка: БНР

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София".

Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок професионализъм, чувство за отговорност и етично отношение към музикантите, с които работи. 

Росица Баталова е родена и израснала в Стара Загора, в семейството на Георги и Ничка Баталови, които са сред съоснователите и солисти на Държавна опера - Стара Загора, първият извънстоличен оперен театър. Когато е 11 години, семейството ѝ се преселва в София. Тя постъпва във Втора девическа гимназия и едновременно с това учи като извънредна ученичка по пиано при известните пианистки и клавирни педагожки проф. Жени Ковачева и проф. Мара Петкова.

Завършва Държавната музикална академия през 1954 г. като студентка по композиция  в класа на Марин Големинов, а дирижиране - при Асен Димитров и Влади Симеонов. Специализира в Италия при прочутия диригент Франко Ферара. 

Диригентският ѝ дебют е през 1955 г. с Пловдивската филхармония. Две години е асистент-диригент на прочутия Симфоничен оркестър при Двореца на пионерите. Явява на конкурс за диригент в ДМТ "Стефан Македонски" - от 100 кандидати тя е одобрена и дълги години работи в престижния оперетен театър. 

Дебютът й там е в оперетата "Бялата акация" от Дунаевски. В репертоара ѝ са десетки заглавия на оперетни творби. Само "Царицата на чардаша" е дирижирала 2000 пъти - и не само у нас, а и във Виена, а спектакли на "Веселата вдовица" е ръководила в Москва и Варшава. Поставяла е за първи път и много български творби: "Златната птица" от Марин Големинов, "Сирано дьо Бержерак" от Парашкев Хаджиев и др. Росица Баталова е направила над 300 записа за БНР, БНТ и "Балкантон". 

През 1968 г. тя създава Дамския камерен оркестър "София" - състав, който ръководи 40 години и с него пътува в много страни по света. Сред многото отличия, с които е удостоена Росица Баталова, е и "Музикант на годината" 2005 - награда, която се определя от слушателите на предаването "Алегро виваче" на БНР.

Росица Баталова имаше дар слово, говореше увлекателно и беше автор на три мемоарни книги, претърпели по две издания: "Автобиографични разкази" (1995, 2007); "Спомени за хора и събития" (1997, 2009), "Размисли и спомени за диригентското изкуство" (2000, 2010).

За пътя си в диригентското изкуство и за големите личности тя разказва в интервю, съхранено в "Златния фонд" на БНР. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52