Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празникът Навруз по българските земи

БНР Новини
Алианска девойка от Лудогорието в празнични одежди, от книгата „Етническа и религиозна мозайка на България“.
Снимка: Ибрахим Карахасан-Чънар

На 21срещу 22 март много хора по света посрещат своята Нова година. Посрещнаха я и българските алиани, които наричат този празник Навруз. Българските татари пък го наричат Невруз. В други краища на света той е познат като Навраз, Наврез, Неврез… Но както и да го наричат, значението му е едно – нов ден или ново начало. Свързан е с възраждането на природата, с пречистването и затова огънят е съществен елемент от обредността му. Смята се, че води началото си от древна Персия. През 2009 г. Навруз е вписан в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО, а през 2010 г. Общото събрание на ООН обяви 21 март за Международен ден на Навруз.
Каква е същността на празника и неговата обредност – за това разговаряхме с Рейза Баба – духовниен водач на алианите в силистренското село Брадвари, и Ибрахим Карахасан-Чънар – историк и писател, автор на много книги между които и „Етническа и религиозна мозайка на България“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40