Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният исторически музей представя изложба за бельото на българката в началото на 20-и век

Снимка: БГНЕС

"Скрито-покрито. Бельото на българката от началото на 20-и век" - това атрактивно заглавие е на любопитна изложба, която се открива днес в Националния исторически музей (НИМ) в столицата.Там не само може да видите пътя от гащите до бикините на българката, но и да пробвате копия на автентичните модели бельо и да се снимате с тях. Какви провокативни експонати предлага експозицията и как заможните българки от началото на 20-и век са избирали бельото си, разказва Ели Гуцева, комисар на изложбата:

Това ще бъде една изложба, която има за цел да покаже един елемент от женското облекло, който обикновено е скрит и покрит под дрехите. Ще покажем експонати от фонда на Националния исторически музей от началото на 20-те до 30-те, 40-те години. Заможната българка в началото на века е подновявала своя гардероб в столиците на модата като Париж, като Виена. Имаме много интересни експонати, част от тях представляват два крачола, съединени с една връв и завързани за кръста. Тенденциите показват развитие от много обемните гащи към все по-стеснените към краката екземпляри. Експонираме също така и корсети, корсажи от началото на века, така че покриваме целия период. Първото бельо на българката, което не е съвсем бельо, е нейната риза. Още в традиционното българско общество, където първа дреха до тялото, е ризата, но пък от друга страна тя не е съвсем бельо, защото е богато извезана и огромна част по нея се вижда от всички останали. Съвременният тип бельо вече се оформя след 20-те, 30-те години, около световните войни, когато намалява дължината на облеклото. Българките и тогава са купували бельо по каталози.

Цялото интервю с Ели Гуцева можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38