Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

51,69 процента е избирателната активност до 17.00 часа на референдума в Трън

| обновено на 11.06.17 в 19:29
Снимка: БГНЕС

С високата активност на референдума в Трън е изпълнено едно от условията допитването да е валидно – до 17.00 часа са гласували 51,69 на сто от жителите на общината.

Ето и мненията на няколко жители на Трън:

99% от хората са против мината, не само заради това, разбира се. Аз съм против мината, защото не искаме в Трън да има мина. Там, където има уран, арсен... и да ми казват "Няма страшно".

Гласувах да има проект за добив на злато, защото това е единствената възможност за развитието на Трънско.

Съмнения за купуване на гласове, коли, налепени с агитационни материали, които обикалят около секциите в Трън и в селата. Тези сигнали подадоха от Института за социална интеграция.

Според Стоянка Балова член на Общинската избирателна комисия е отказал да приеме сигнал от наблюдатели на Института.

Сигналът е за носене на агитационни материали в непосредствена близост до изборни помещения. 

Ето как обясниха ситуацията Стоянка Балова от Института за социална интеграция и председателят на Общинската избирателна комисия в Трън Тодор Исаев:

Изобщо Институтът за социална интеграция не е търсил по никакъв начин и повод комуникация с Общинската избирателна комисия, заяви той.

Изумява ме защо се твърди подобно нещо. Ние сме там за гласно протичане на изборния процес – каза Балова.

Жителите на общината отговаряха на въпроса дали са съгласни Общинският съвет да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства. Причината въпросът да е формулиран по този заобиколен начин е, че подземните богатства са изключителна държавна собственост и Общината не може да се разпорежда с тях. 
Референдумът бе насрочен заради проекта за добив на злато и появилите се притеснения на жителите, че ще бъде замърсена околната среда в района. Вотът с "да" означава, че гласуващият не е съгласен Община Трън, чрез Общинския съвет, да одобрява устройствени планове, които предвиждат добив и преработка на метални полезни изкопаеми. 
Допитването беше насрочено първоначално за 26 март заедно с парламентарните избори, но беше отменено заради процедурни пропуски. 
Проектът за изграждане на миннообогатителен комплекс край Трън е на компанията "Евромакс сървисиз", част от групата на "Асарел – Медет".

 Главният му критик е сдружение "Трън", а самото допитване беше предложено от кмета на Общината.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици

Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..

публикувано на 01.03.25 в 19:44
Главният мюфтия Мустафа Хаджи и Румен Радев

Румен Радев е домакин на празничната вечеря ифтар по повод месец Рамазан

Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и  опрощение - припомни го и в..

публикувано на 01.03.25 в 19:36

Голям интерес от българи за закупуване на луксозни имоти в Халкидики

Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..

публикувано на 01.03.25 в 19:14
Антонио Гутериш

Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в Газа

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш  предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..

публикувано на 01.03.25 в 19:05
Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..

публикувано на 01.03.25 в 18:57
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

На този етап Тръмп не се интересува от сделката за полезни изкопаеми с Украйна

След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..

публикувано на 01.03.25 в 18:25
Володимир Зеленски

Зеленски пристигна в Лондон за среща с европейски лидери

Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..

публикувано на 01.03.25 в 17:55