Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Русков създаде клуб за емигранти "Втора родина" в библиотеката в Амстердам

Снимка: www.emigrant-bg.com

Българинът Димитър Русков, който живее в Амстердам, създаде клуб за емигранти "Втора родина" в библиотеката в Амстердам. В предаването "Преди всички" той разказа за дългия път до сбъднатата мечта:

Напуснах България преди 15 години. Започнах да работя като библиотекар. Много хора, българи, а и други хора, които не са напускали пределите на собствената си страна, си мислят, че емигрантството е за всеки и че там хората го посрещат с хляб и сол. Това е една голяма лъжа. Аз трябваше да извървя своето собствено щастие – поне 3-4 години много сериозна работа. След време постигнах вътрешно спокойствие и разбрах, че този живот е за мен, но това не означава, че съм забравил собствената си страна. Аз съм от Силистра. Завърших специалността "Библиотечни информационни науки" в Софийския университет. Когато пристигнах в Холандия, не започнах да работя веднага като библиотекар. Работих каквото намеря и това траеше година-година и половина. Там карах допълнителни курсове за библиотекар. Получих стипендия, за да продължа да уча. Започнах да работя като доброволец в една библиотека. Шест месеца по-късно ми дадоха трудов договор за 4 дни в седмицата – това е начин да се намери работа в Холандия. 

Русков е библиотекар в Холандия вече 12 години:

Винаги съм искал да създам нещо свое. Преди четири години получих този шанс благодарение на едно библиотечно състезание. Спечелих награда с моята идея за създаване на клуб за емигранти. Получих субсидия от 5000 евро, която използвах, за да развия този клуб. Идеята ми беше да събирам български, а и други емигранти от Източна Европа, за да им помагам да се интегрират. Впоследствие се присъединиха всякакви емигранти. В този клуб каня писатели, музиканти, обикновени емигранти, които са успешни в Холандия и искат да представят собствените си страни. Например известният български цигулар Мичо Димитров от Пловдив ми беше един от гостите, също и Мария Генова от Пловдив – тя е холандско-българска писателка, много успешна в Холандия, Иван Стоянов-Бари – компютърен специалист, но пише и книги.

България е по-непозната за средния холандец, отколкото някои далечни държави, споделя още Русков:

На сбирките на клуб "Млади таланти" младите емигранти виждат в мен един успял човек, успял емигрант и те се радват да се срещнат с мен. Затова аз се опитвам да ги привличам към тези мероприятия, да им помагам да се интегрират. Ако някой от тях ме пита за рецепта за успешен живот на емигрант, аз винаги им казвам не да се асимилират, а да се интегрират. 

Когато човек следва пътя си, никой не може да го спре и мечтите са постижими и зад граница, вярва Димитър Русков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45