Напуснах България преди 15 години. Започнах да работя като библиотекар. Много хора, българи, а и други хора, които не са напускали пределите на собствената си страна, си мислят, че емигрантството е за всеки и че там хората го посрещат с хляб и сол. Това е една голяма лъжа. Аз трябваше да извървя своето собствено щастие – поне 3-4 години много сериозна работа. След време постигнах вътрешно спокойствие и разбрах, че този живот е за мен, но това не означава, че съм забравил собствената си страна. Аз съм от Силистра. Завърших специалността "Библиотечни информационни науки" в Софийския университет. Когато пристигнах в Холандия, не започнах да работя веднага като библиотекар. Работих каквото намеря и това траеше година-година и половина. Там карах допълнителни курсове за библиотекар. Получих стипендия, за да продължа да уча. Започнах да работя като доброволец в една библиотека. Шест месеца по-късно ми дадоха трудов договор за 4 дни в седмицата – това е начин да се намери работа в Холандия.
Русков е библиотекар в Холандия вече 12 години:
Винаги съм искал да създам нещо свое. Преди четири години получих този шанс благодарение на едно библиотечно състезание. Спечелих награда с моята идея за създаване на клуб за емигранти. Получих субсидия от 5000 евро, която използвах, за да развия този клуб. Идеята ми беше да събирам български, а и други емигранти от Източна Европа, за да им помагам да се интегрират. Впоследствие се присъединиха всякакви емигранти. В този клуб каня писатели, музиканти, обикновени емигранти, които са успешни в Холандия и искат да представят собствените си страни. Например известният български цигулар Мичо Димитров от Пловдив ми беше един от гостите, също и Мария Генова от Пловдив – тя е холандско-българска писателка, много успешна в Холандия, Иван Стоянов-Бари – компютърен специалист, но пише и книги.
България е по-непозната за средния холандец, отколкото някои далечни държави, споделя още Русков:
На сбирките на клуб "Млади таланти" младите емигранти виждат в мен един успял човек, успял емигрант и те се радват да се срещнат с мен. Затова аз се опитвам да ги привличам към тези мероприятия, да им помагам да се интегрират. Ако някой от тях ме пита за рецепта за успешен живот на емигрант, аз винаги им казвам не да се асимилират, а да се интегрират.
Когато човек следва пътя си, никой не може да го спре и мечтите са постижими и зад граница, вярва Димитър Русков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..