Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфигурацията на правителството крие рискове, посочи той

Акад. Николай Денков: ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят контрол върху тази правосъдна система

"Никога не съм казвал, че не сме имали комуникация с Делян Пеевски"

| Интервю
Николай Денков
Снимка: Иван Русланов

ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР акад. Николай Денков, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ.

"Опитват се да върнат правосъдната система към времената на последното правителство на Борисов".

Той все пак определи като стъпка в правилната посока спирането на избора на Сарафов за главен прокурор.

"Но те оставиха както него, така и Чолаков, начело на тези две институции за още шест месеца - с ясното съзнание, че нарушават Конституцията".

Денков отчете, че е приключил този етап от политическата криза.

"За първи път от доста време ГЕРБ пое пряка политическа отговорност за съставяне на правителство.

Такава конфигурация обаче крие няколко риска - как ще съчетаят различните гледни точки по отношение на европейските теми- еврозона, помощ за Украйна, по отношение на правосъдната реформа, как да се опазят от опитите за влияние от страна на Пеевски".

Трябва да следим внимателно как ще бъдат направени екипите в отделните министерства, обясни той в предаването "Неделя 150".

"Това, което излезе като информация за началника на кабинета на министъра на вътрешните работи, показва, че там ще има проблеми. Даниел Митов не познава добре тази систима. Очевидно някой му е предложил този човек. Ако иска да запази уважението на хората, Митов би трябвало по най-бързия начин да намери друг".

Денков посочи, че от ПП-ДБ ще се борят за прозрачни процедури при попълването на регулаторите.

"Винаги сме искали да няма квотен принцип".

Той коментира показаните от Делян Пеевски есемеси, за които лидерът на ДПС - Ново начало твърди, че са изпратени от Кирил Петков и Николай Денков. 

"Няма никакво значение дали са истински. Те показват, че Пеевски винаги се оптива да се налага, който и да бъде в правителство. Единият от тях показваше, че ме е търсил три пъти, докато накрая съм му казал: "Добре, сега мога да ти се обадя". Няма нищо особено в тези есемеси. Той по същия начин ще продължи да звъни и на сегашните министри.

Говорим за септември-октомври 2023 г, когато се обсъждаха най-активно промените в Конституцията. Те бяха условие Нидерландия да махне ветото за Шенген. Когато се видя, че няма да се реализира ротацията, аз прекъснах всякаква комуникация с Пеевски".

Ролята на Пеевски беше свързана с осигуряването на две трети, където е необходимо квалифицирано мнозинство, посочи Денков.

"Поради това имаше контакти. В тези контакти той многократно е поставял различни искания. В повечето случаи те бяха недостатъчно аргументирани и не са се реализирали. Никога не съм казвал, че ние не сме имали комуникация".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят, твърди британски прокурор

Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти, за да шпионират за Москва и са знаели точно какво правят, въпреки че не се признават за виновни и твърдят, че са „подведени или измамени“, заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка...

публикувано на 13.02.25 в 01:53
Изглед към сградата на британския парламент

Великобритания "споделя желанието на Тръмп" за край на войната в Украйна

Обединеното кралство „споделя желанието на Тръмп“ да сложи край на войната в Украйна, се казва в декларация на британското министерство на външните работи.  „Ние споделяме желанието на президента Тръмп да сложи край на тази варварска война. Русия обаче може да направи това още утре, като изтегли силите си и прекрати незаконното си нахлуване. Винаги сме..

публикувано на 13.02.25 в 01:06
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20