Съвременик на Бах, Хендел и Вивалди, които са и близки негови приятели, той всъщност е значително по-популярен от тях - неговите творби по-често се изпълняват на концертния подиум и в оперинте театри, познат е в цяла Европа. Телеман пише произведения във всички жанрове, познати по онова време в музикалния свят. Според последните проучвания именно той е най-плодовитият композитор, живял досега - достоен за книгата на Гинес с над 6000 творби.
За Телеман Ромен Ролан пише “Автобиография на една забравена знаменитост“:
Каквото и да е нашето съждение за качеството на творчеството му, не може да не се поразиш от феноменалната продуктивност и удивителна жизненост на този човек, който от 10 до 86-годишна възраст пише музика с неуморен стремеж и радост.
Творчеството на Телеман е необятно:1043 са кантатите, написани от него, сред тях - 20 са само годишните цикли от духовни кантати, 44 опери, 46 пасиона, 700 песни, 600 увертюри, 600 сюити, 170 инструментални концерта, много творби за клавир, квартети, камерни ансамбли - количеството е поразително голямо, но за съжаление много от произведенията му са безвъзвратно загубени - унищожени, особено по време на Втората световна война.
И след огромната слава, с която се ползва в своето време, през XIX век Телеман е напълно забравен. Творбите му не се изпълняват и само една статия, посветена на него в „Универсалната биография на музикантите“ на Фетис през 1835 година припомня името му. Тази забрава продължава цял век, даже в Енциклопедия Британика от 1911 година не се споменава за него. Интерес към творчеството му се поражда отново в първите десетилетия на ХХ век, започват да се издирват и проучват задълбочено творбите му, да се преоткрива тяхната стойност. През 80-те години музикалният историк Джейсън Грант открива над 3000 от неговите произведения в различни архиви и Телеман отново става популярен, а творчеството му заема полагаемото му се място в световната музикална литература.
Чуйте в звуковите файлове интересни факти от биографията на композитора, на когото посвещаваме тази поредица в рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..